Министърът на външните работи на РС Македония Буяр Османи е изпратил писма до колегите си от ЕС и до 50 евродепутати с искане на срещата на върха през юни да бъде материализирано решението за започване на преговорите. Инициативата е част от засилената дипломатическа активност на страната.
В писмата се подчертава, че тази година се навършват 20 години от подписването на Договора за стабилизиране и асоцииране между ЕС и Северна Македония и 16 години от получения статут на кандидат. „Историческото решение от март миналата година ЕС да започне преговори за присъединяване на Северна Македония дойде като резултат от значителните постижения в реформите и смелите решения, които ръководството и гражданите на Северна Македония взеха в потвърждение на стратегическата посока, която избрахме. Историческият Преспански договор с Гърция и Договорът за приятелство с България бяха основният крайъгълен камък и началният старт, който отвори вратите за европейското бъдеще на Северна Македония, като в същото време даде тласък на всички страни от Западните Балкани“, посочва Османи в писмата.
Приемането на преговорната рамка и обявяването на първата междуправителствена конференция със Северна Македония се превърна в символична точка, в която са вперени погледите на нашите сънародници и на целия регион. Те се превърнаха в тест за доверие в ЕС по отношение на целите Западни Балкани, подчерта министърът.
Според него, началото на този фокусиран върху реформи, методичен и на пръв поглед технически процес ще изпрати силен насърчителен сигнал към нашето общество и към целия регион, като същевременно запази строгите условия, въведени с новата методология, която предвижда по-силен политически надзор от страна на държавите-членки и обратимост на процеса. В съобщение на външното министерство се казва, че целта на Османи е ясна: през юни Европейският съвет да материализира решението за начало на преговорите от март миналата година чрез приемане на преговорната рамка и провеждане на първата междуправителствена конференция.
Буяр Османи
Още от Свят
ЕС: България сама ще реши за контрола по границата с Румъния след влизането в Шенген по суша
Сухопътният контрол по българо-румънската граница ще се запази поне за 6 месеца
The Economist: Русия готви "дръзко" настъпление срещу Запорожие
В края на 2022 г. Владимир Путин обяви целия регион за своя собственост, въпреки че контролираше само една трета от територията му
Сократис Фамелос е новият лидер на гръцката партия "Сириза"
Лявата партия изгуби позицията си на основна опозиционна парламентарна сила