Работни групи от Северна Македония и България ще работят ежедневно, за да преодолеят различията между двете страни по отношение на прилагането на Договора за добросъседство, заяви днес македонският външен министър Буяр Османи, потвърждавайки, че се подготвя допълнителен анекс към този документ.
Османи отбеляза, че по време на посещението му в София са били обсъдени разликите между очакванията и различните тълкувания на определени решения от договора и как да се улеснят определени решения.
„Заключихме, че имаме различия в очакванията си за това доколко този договор досега е дал резултати по отношение на това, за което е бил предназначен или подписан. Отворихме всички въпроси и се договорихме да сформираме работни групи от двете министерства. Те ежедневно ще обсъждат тези различия в очакванията, различните интерпретации на определени решения, как да се облекчат определени опасения на едната или другата страна от някои решения. Например новото кратко име, което предизвиква известна загриженост в Република България, че някой може да го тълкува като териториална претенция на историческия регион Македония. Мисля, че нямаме проблем да направим допълнително обяснение към българската страна, че новото име е в употреба както дълго, така и кратко, като и краткото, и дългото представляват една и съща територия и това е Република Северна Македония“, каза Османи.
Според него няма никаква дилема, че някои въпроси трябва да се разрешат и да се изяснят определени въпроси като задължението за ненамеса във вътрешните работи на съседните държави.
По отношение на историческите въпроси външният министър заяви, че би искал да насърчи комисиите на двете страни да постигнат възможно най-скоро определени решения, които ще дадат нов тласък на отношенията между двете страни с оглед на бъдещето, а не на миналото.
Още от Свят
Вучич: Стратегическата ни цел е членство в ЕС, но държим на приятелите от Изтока
"Ще направим всички необходими промени, ще ускорим всички процеси"
Роб Бауер: Страните от НАТО трябва да отделят 3% от БВП за отбрана
"Здравословна и легитимна дискусия, която трябва да се проведе“
Украински дронове камикадзе са поразили петролната база в руската област Калуга
Украйна вече често провежда операции за унищожаване на предприятия на територията на РФ, които работят за военния потенциал на страната агресор