Скопие е готово да предостави на всички граждани на Северна Македония, които се чувстват част от българския народ, свободното изразяване на тази воля, като при това уважаваме техния различен поглед към общата история. Това заяви македонският външен министър Буяр Османи в обръщение по повод националния празник на Република Северна Македония – Илинден.
По неговите думи това послание не е насочено само към двустранните отношения с България, но и към самата страна, в която личните права са в основата на колективните облаги.
"Но по никакъв начин не трябва и не може това да прерасне в налагане на този възглед на нашите граждани, които имат различен поглед върху общата история. Уникалността на македонския народ и на македонския език е реалност във всеки смисъл, а македонците, както всички останали народи, имат право на собствените си чувства, на собствените си убеждения и на собствения си поглед върху историческите събития и контексти - без значение колко общи те са", посочи Османи.
"Както чрез Охридското рамково споразумение укрепихме вътрешната интеграция, така както чрез Преспанското споразумение преодоляхме различията със съседната ни Гърция, така и чрез прилагането на Споразумението за приятелство ще преодолеем различията със съседната ни България“, допълни той.
Подписаният през 2017 година договор за добросъседство между двете държави обаче не успя да реши спорните въпроси и миналата година София не одобри преговорната рамка на Северна Македония за членство в ЕС. Сега Скопие се надява това да се случи до края на 2021 година, за да се използва словенското ротационно председателство на ЕС. Любляна обяви, че разширяването на ЕС е неин основен приоритет.
В София обаче засега няма сигнали, че се очертава бърз пробив. Най-голямата партия "Има такъв народ" не приема допускането на компромиси към Скопие. Излъченият от хората на Слави Трифонов кандидат за премиер Пламен Николов в петък допусна лек гаф като каза, че България ще иска да ревизира Преспанския договор, който всъщност е между Скопие и Атина.
Българската страна действително иска допълването на договора за добросъседство с нов документ с по-ясни ангажименти и лостове за контрол, но Скопие засега не е показало, че е готово да отвори темата за анекс към договора или някаква друга форма на негова ревизия.
Османи отбеляза в понеделник, че Илинден е е важен и за България.
"За съжаление в миналото, а често и в настоящето, той често беше причина за раздори и разногласия, вместо да бъде точка, която ни обединява. В днешния съвременен контекст наше задължение е да направим точно това – Илинден да бъде точка, която ще ни свърже, празник, който ще ни обедини, историческо събитие, чрез което ще покажем взаимно уважение и взаимно признание", посочи Османи.
"Изразявайки уважение към многообразието, към различния възглед за историческите тенденции, днес ние поемаме задължението да създадем съвременни социални тенденции, които да осигурят общо бъдеще за гражданите на двете страни. Чрез засилено секторно сътрудничество ние даваме възможност на гражданите, бизнеса, артистите и всички други социални участници да подобрят взаимните си отношения, независимо от политическите различия“.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства