Лятото е времето на дългите и топли дни, носещи приятни емоции и добро настроение. Буквално се забравя за простудните заболявания, но на ред идват други, типични за сезона. Високите температури благоприятстват увеличаването на стомашно-чревните инфекции, както и хранителните разтройства. Наричат се най-общо ентероколите, които освен остри, могат да бъдат и хронични.
Ентероколитът е сериозно заболяване на стомашно-чревния тракт. От наименованието още личи, че става въпрос за възпалителен процес. Той може да се дължи от една страна на инфекциозни причинители, а от друга на автоимунни механизми и много други. Разграничаването на острите от хроничните чревни страдания нерядко е трудна задача. Това обаче е жизнено важно за правилната диагноза и лечение.
Остър ентероколит - какво е типично за него?
Това понятие е твърде общо и обединява в себе си острите възпалителни процеси, обхващащи тънкото и дебелото черво. Най-често те засягат самосоятелно тънките черва (развива се ентерит). Обикновено се дължи на токсините, отделни от бактериални причинители. Това стои в основата на хранителните токсикоинфекции след консумиране на заразена или престояла храна, най-вече месни продукти. Вирусите са също особено чести през летния сезон.
Развива се възпаление на повърхностните слоеве на чревния тракт, водещо до нарушение в тяхната дейност и функция. Протичането при острите инфекции обикновено е тежко. Често болните го свързват с консумиране на съмнителна храна или контакт с друг болен. Развиват се умерена до тежка диария, повръщане, болки в корема, безапетитие, обезводняване. Завишената температура насочва към вирусна генеза.
Овладяването на болестния процес става в домашна обстановка, а в тежките случаи в болница. Налага се адекватна диета, добро хидратиране на организма и прием на пробиотици. Обикновено възстановяването е бързо и без трайни последици върху структурата и функцията на чревния тракт. Не се придобива имунитет и подобни епизоди могат да се повтарят многократно през живота от различни причинители.
Хроничният ентероколит обикновено се дължи на имунно обусловени възпаления
При него се наблюдава по-бавен и постепен ход на възникване и съответнно лечение. Причините са разнообразни и нерядко до тяхното диагностициране се достига след изключване на остър възпалителен процес, неовладяващ се от лечение. Един от най-честите причини е язвеният колит, дължащ се на автоимунни механизми. Наблюдава се обаче и радиационен ентероколит след лъчелечение и много други.
При тях настъпват тежки и често не напълно обратими увреждания на чревната лигавица. Наблюдават се разязвявания, кървене и нерядко засягане на по-дълбоките слоеве на стената. В хода на болестта и след проведено лечение може да настъпят трайни деформации на лигавичния слой, цикатрикси, натрупване на съединителна тъкан и следователно нарушение в чревната функция.
Оплакванията най-често се изразяват в промяна на ритъма на дефекацията. Болните съобщават за нощни изхождания. Наблюдават се примеси от слуз и дори периодично кръв. Има неспецифични и разнообразни коремни болки. Подуване и повече метеоризъм също могат да влошават състоянието на засегнатите. Може да се отслабне на килограми, да се развие анемия, недохранване и т.н. Оплаквнанията имат своите типични влошавания и подобрения, но обикновено тормозят болните месеци и години. Това нарушава дневния ритъм, работоспособността, социализацията на засегнатите.
От автоимунни ентероколити, каквито са например язвения колит, болестта на Крон и т.н. се засягат обикновено млади хора межди 15 и 40 години. Жениският пол е по-застрашен спрямо мъжкия. Освен генетични фактори за възникването им се обсъжда още ролята на нервната система, имунитета, начина на хранене и наслагването на инфекциозни причинители. Хроничните ентероколити се успокояват през летния сезон. Влошават се при неправилно хранене, нервно напрежение и т.н.
Как да се разграничат двете състояния?
Най-важно от всичко е болният да разкаже подробно и изцяло своите за олаквания, тяхното начало и всичко останало от своето здравословно състояние. Клиничното състояние, тоест начина на протичане и симптомите, могат да насочат лекаря към правилната диагноза. При острите инфекциозни ентероколити се разчита на микробиологичните и кръвни изследвнаия. При хроничните често се налага провеждане на фиброколоноскопия и биопсии.4315
(puls.bg)
За възпалителен процес ли става въпрос?
Фактор Фактор
Още от Чичо доктор
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).
Пол Маккартни сподели тайната на дългия и здравословен живот
Музиката се споменава като една от средствата за облекчаване на симптомите при хора, страдащи от деменция
Как да облекчим болките в гърба и раменете