18 Март, 2026

Осветиха още агенти на ДС в други три политически партии

Осветиха още агенти на ДС в други три политически партии

Комисията по досиетата установи сътрудници на тоталитарните комунистически служби в още три политически партии.

Както е известно по закона за досиетата независимият държавен орган, натоварен с публичното осветяване на агентите на Държавна сигурност и разузнавателните служби на БНА, е задължен да извърши проверка за принадлежност към тоталитарните служби на председателите, заместник-председателите, членовете на ръководни и контролни органи на политически партии или коалиции.

Преди няколко години Комисията по досиетата извърши проверка на всички действащи политически формации, а тази година проверява партии, които са с прекратена дейност.

В „Християн-аграрна партия“ (прекратена) са проверени 13 лица (решение №2211 от 19 декември 2022 г.).

От тях с принадлежност към тоталитарните служби на БКП са:

Даньо Стоянов Данев, член на ръководен орган на партия (член на Изпълнително бюро) от 14.09.1994 г.;
Евтим Георгиев Тимчев, член на ръководен орган на партия (член на Изпълнително бюро) от 14.09.1994 г.;
Николай Михайлов Андреев, член на ръководен орган на партия (член на Ръководство) от 15.02.1993 г. до 14.09.1994 г.; член на ръководен орган на партия (член на Изпълнително бюро) от 14.09.1994 г.

Проверката в „Българска радикалдемократическа партия – Найчо Цанов“ (прекратена) е засегнала 7 лица (решение №2212 от 19 декември 2022 г.).

От тях Комисията е установила две лица с принадлежност към ДС, но те са починали и по закона за досиетата в тези случаи информацията за сътрудниците не се огласява публично.

Проверена е и партия „Единение“, като лицата, заемали ръководни позиции в нея, засегнати от проверката, са също седем (решение №2213 от 19 декември 2022 г.).

И тук са установени двама сътрудници, но те са починали и данните за тях не са публично оповестени.

Сподели:

Коментари (0)

Парламентът гласува окончателно удължителния закон за бюджета

Парламентът гласува окончателно удължителния закон за бюджета

Според внесените промени от служебният кабинет, новият удължителен закон е с валидност докато не бъде приет нов, което трябва да бъде направено от новия парламент след изборите

Ивайло Мирчев: Хората не се интересуват как се правят кремвирши, а искат да разбием модела

Ивайло Мирчев: Хората не се интересуват как се правят кремвирши, а искат да разбием модела

За  Радев не знаем накъде гледа – към ЕС, към САЩ или към Русия - той гледа наоколо, а ние винаги сме гледали повече към Брюксел

Маркет линкс: „Прогресивна България“ е с 21.1%, за първи път толкова висок процент колебаещи се

Маркет линкс: „Прогресивна България“ е с 21.1%, за първи път толкова висок процент колебаещи се

„Очевидното е обаче, че ние трябва да имаме може би дори тройна коалиция.“ Виждате, че няма политическо противопоставяне - между „Прогресивна България“ и останалите политически формации от т.нар. статукво, напрежене няма, и от едната, и от другата страна, коментира Добромир Живков.