24 Ноември, 2024

От президентството изплюха камъчето: Без съгласувателна процедура Радяв няма да подпише указа за Маринов

От президентството изплюха камъчето: Без съгласувателна процедура Радяв няма да подпише указа за Маринов

Емилия Друмева

Това е разписано ясно в правилника на Министерски съвет, чл.32, ал.2, която е в сила от 2009 година и не е променяна

Процедурата по издаването на указ е разписана е в правилника на Министерския съвет и според нея се изисква съгласуване, каквото от "Дондуков" 2 твърдят, че не е имало. Това обясни секретарят по правни въпроси на президента на Р България и бивш конституционен съдия проф. Емилия Друмева по повод отказът на държавния глава да подпише указа за освобождаването на Младен Маринов от поста главен секретар на МВР, който е номиниран от премиера за министър на вътрешното ведомство

Според президентската администрация им е било предоставено само решението на кабинета, с което предлагат на президента да подпише указа за освобождаването на Маринов.

А съгласувателната процедура изисква пакет от документи преди решението на Министерския съвет, а не след това. 

По закон вносителите съгласуват с президента проектите на актове, съдържащи предложения за издаване на укази, уточни проф. Друмева в отговор на въпрос на „Фокус“ относно законовата процедура по издаването на президентски указ. 

Според проф. Друмева съгласувателната процедура в тези случаи не предвижда срок. 

Тя посочва още, че УПМСНА е в сила от 2009 г. „Последвали са немалко изменения, последното от които е през август 2018 г. Но точно уредбата на въпросния чл. 32, ал.2, изискваща като правило съгласуване с президента, когато МС прави предложение за издаване на указ, тази уредба не е изменяна. Тя действа с оригиналния си текст от 2009 г. насам като утвърден работещ механизъм, по чието прилагане не е имало неяснота и потребност от промяна“, допълва проф. Друмева. 

„Заслужава отбелязване, че Устройственият Правилник на Министерския съвет и неговата администрация е уникален нормативен акт. Несъмнено той е задължителен преди всичко за самия Министерски съвет, но е задължителен и за всички лица под юрисдикцията на българската държава. Смисълът и предназначението на съгласувателната процедура е да се постига разбирателство и синхрон и чрез диалог да се предотвратява, респ. преодолява възможно напрежение между институциите в държавата“, се посочва още в отговора на проф. Емилия Друмева.
Сподели:

Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор

"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"

Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!

Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден

Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще

Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.