На 31 август 1924 г.- в м. Равна бука край санданското село Сугарево е убит Тодор Александров, обединител и стожер на ВМРО, предаде кореспондентът на БГНЕС за региона.
"Убийството на Тодор Александров оказва голяма щета върху революционното дело в Македония, защото отключва отново братоубийствените войни, чието начало е поставено през 1907 г. с убийството на Иван Гарванов и Борис Сарафов“, разказва Елена Александрова-уредник в Регионален исторически музей Благоевград
Защото Александров е възстановителят, обединителят и стожерът на организацията в едни много тежки времена.
Според Александрова има много хипотези в историческата наука относно убийството на Тодор Александров, физическите му убийци са известни и наказани от Иван Михайлов, но до момента не може да се каже категорично кой стои зад поръчката.
„Има различни предположения, по-голямата част от тях клонят към Александър Протогеров, който също е наказан от ВМРО.
„За делото на Т. Александров можем да кажем доста неща, защото той е известен и популярен, неговата звезда изгрява след 1906 г. , когато с него се свързва щипския войвода Мише Развигоров и участва в обединителните конгреси на организацията“, припомня д-р Александрова.
Революционната му дейност преминава предимно в скопския революционен окръг.
„Не може да се пропусне и ролята на Т. Александров в избухването на Балканската война, тъй като организираните от него през 1911 и 1912 години в Щип и Кочани стават един от поводите за избухването й“, смята историкът.
Александров участва в Балканската война с чета от 120 души, която освобождава Кукуш, включва се и в Първата световна война в щаба на действащата армия. Но той остава запомнен в нашето историческо наследство с възстановяването на организацията след 1919 г. и опитите му да обедини разединяващите се крила на ВМРО.
„Освен революционна, Александров има и просветителска роля в Македония, след като завършва Скопското българско педагогическо училище, къде с него се свързва Христо Матов, един от идеолозите на ВМРО. Впоследствие неговата просветителска роля е свързана с учителските му години във Виница, ЩИП и Кратово, където остава трайна диря, припомня д-р Елена Александрова. /БГНЕС
![97 г. от убийството на Т. Александров-възстановител и обединител на ВМРО](/static/downloads/uploads/Images_3/T/todor_aleksandrov1.jpg)
Тодор Александров
Още от От редактора
Цар Фердинанд I се жени за принцеса Елеонора Ройс-Кьостриц, пленила сърцата на българите
След обявяването на независимостта на България на 22 септември 1908 г., титлата ѝ е променена на „царица на българите“.Царица Елеонора обичала да казва, че е била обречена на България.
Преди 25 години стартират преговорите за членство на България в ЕС
Да бъдем част от Европейския съюз, освен икономическите и политически предимства, означаваше свобода за гражданите да пътуват, живеят и работят в други държави членки на общността
Преди 31 години България се включва в „Партньорство за мир“ на НАТО - първият ни ангажимент към пакта
Въпросът за членството в НАТО е поставен за първи път през 1990 г., когато основателят на Атлантическия клуб в България Соломон Паси внася в парламента предложение за присъединяване на страната ни към Алианса