Преди 86 г. на днешния ден е съставено четиридесет и четвъртото правителство на Царство България, начело с Андрей Ляпчев.
Ляпчев е български политик с корени от Македония, изявен участник Демократическата партия. Неговото правителство е второто в България, което продължава политиката си по националния въпрос. Заради бежанския заем държавният външен дълг на България нараства, кабинетът се нужда от втори заем, за да стабилизира лева. След настъпилото временно помирение в Демократическия сговор, в края на 1928 е сключен стабилизационен заем, с подкрепата на Обществото на народите (ОН). Основната цел на заема е да рекапитализира Българска народна банка, като подготви условията за възстановяване на конвертируемостта на лева. В следствие на подписаните бежански и стабилизационен заем се засилва икономическата зависимост на България от чужд капитал. От друга страна двата заема действително облекчават платежния баланс на държавата и положението на БНБ, въпреки че голяма част от парите отиват за погасяване на стари външни задължения на страната. Стабилизационният заем има и политическа освен икономическа цел, а именно обвързване с антисъветската политика на Англия и САЩ. В същата година правителството на Ляпчев възстановява свободната валутна търговия.
В политическата история на България Ляпчев три пъти заема поста на министър-председател в трудни за страната моменти. Член-учредител е на Македонския научен институт, а през 1910 година става първият български политик, номиниран от Христо Славейков за Нобелова награда за мир.
Още от От редактора
Цар Фердинанд I се жени за принцеса Елеонора Ройс-Кьостриц, пленила сърцата на българите
След обявяването на независимостта на България на 22 септември 1908 г., титлата ѝ е променена на „царица на българите“.Царица Елеонора обичала да казва, че е била обречена на България.
Преди 25 години стартират преговорите за членство на България в ЕС
Да бъдем част от Европейския съюз, освен икономическите и политически предимства, означаваше свобода за гражданите да пътуват, живеят и работят в други държави членки на общността
Преди 31 години България се включва в „Партньорство за мир“ на НАТО - първият ни ангажимент към пакта
Въпросът за членството в НАТО е поставен за първи път през 1990 г., когато основателят на Атлантическия клуб в България Соломон Паси внася в парламента предложение за присъединяване на страната ни към Алианса