Всяка година правим една и съща грешка - честваме Христос рожденика, но не го каним да дойде на нашата трапеза. Христос, нашият Бог, Царят на царете, не се е родил в двореца, не се е родил в прелести и почитания, а напротив - сред животните. Именно затова ние трябва да взимаме пример от самия Христос и да бъдем смирени. Това заяви в интервю за БГНЕС протойерей Спас Рангелов от църквата „Рождество Богородично“ в София.
„Рождество Христово е празник с много дълбоки корени понеже ние сме очаквали да дойде Христос и затова, когато говорим за това събитие ние влизаме дълбоко в Стария завет и то говорим за конкретните пророци и това са Свети пророк Данаил, Свети пророк Михей и Свети пророк Исая. Свети пророк Исая каза, че Девата ще зачене и ще роди Спасителя и именно това е празникът Благовещение. Ние всъщност започваме празника Рождество Христово още от Благовещение, за благата вест, че вече Христос ще се роди“, обясни още отец Спас Рангелов.
Той поясни, че Свети пророк Данаил казва и датира кога ще дойде Спасителят, а Свети пророк Михей казва къде ще бъде.
„Именно във Витлеем ще дойде Христос. Така, когато идва момента да се роди Христос, това не е случайно, а напротив - сбъдват се пророчествата първо на Свети пророк Данаил и след това Свети пророк Михей. По времето на цар Ирод следва преброяване на народа и тогава трябва всеки да отиде по родните си места, за да може да се преброи колко е народът в империята по онова време. И тогава те, тръгвайки към Витлеем от Назарет, има много голямо струпване на хора, тъй като всички са тръгнали към това преброяване и така родилните мъки на Богородица започват още по пътя“, обясни отецът и продължи: „Така отиват в една пещера, там където овчари са настанили животните си и точно там се ражда и Христос. Появява се онази прочутата витлеемска звезда и тогава се явява и ангел, който им казва че се е родил Христос. Идват и мъдреци от изток, които посрещат Христос като цар“.
Когато цар Ирод разбира за раждането на Христос изпраща мъдреците да отидат, да проверят, да видят къде е и да дойдат после да му го кажат, като идеята му е била да го погуби, защото самият той се страхува за своя престол, но мъдреците така и не се връщат при него. „Тогава Ангел господен се явява на Свети Йосиф обручник и казва: Вземи младенеца и майка му и отидете в Египет. Тогава Ирод заповядва в този регион всички деца от мъжки пол от двегодишна възраст надолу да бъдат избити и това са първите мъченици за Христос, за вярата като тогава са избити около 14 хиляди деца“, разказа отец Спас Рангелов и подчерта, че това „не е приказка, а жива история“
Той обясни, че Богородица пък е онази стълба, която вижда Свети Яков. „Яков ляга, за да поспи и в сън вижда една стълба, която свързва небето със земята и по нея вървят ангели и ние казваме, че това е образът на Богородица. Пророк Исая говори за нея като казва, че девица ще зачене и ще роди син, ще го нарекат с името Емануил, което означава с нас е Бог. И ролята на Богородица в този домостроителен план на Бога е огромна, защото тя пък е и пример за това, че приема благословията на Бога с открито сърце. Тя не се чуди как да реагира когато Свети Архангел Гавраил й се явява и й казва благата вест. Просто казва думите „Ето рабинята Господня“. Това е пример за нас за Велико смирение“, разказа още отецът. Той подчерта, че тя е „най-голямата молитвена застъпница за нас човеците пред Бога. Чрез нея дойде Спасителят на света и за това отреждаме голямо място на Богородица, винаги след Христос я споменаваме“. Ние отдаваме почит на Богородица на 26 декември, когато отбелязваме Събор на Пресвета Богородица, където се набляга на нейната личност и роля.
Богослужителят припомни, че приемаме Рождество Христово като наистина семеен празник. „Да и той е бил винаги такъв. Въпросът тук е дали ние ще честваме най-вече трапезата или пък ще честваме идването на Христос, неговия рожден ден. Много често правим така, че когато се събираме на трапезата преди това сме минали през храма, за съжаление, само да вземем тамян, но не и да присъстваме на богослужение, което изначално е важно за православния християнин, и след това да отидем на нашата трапеза да отдадем почит на Христос. Всяка година правим една и съща грешка - честваме Христос рожденика, но не го каним да дойде на нашата трапеза. И тази грешка я правим всяка година, като се улисваме да правим четен нечетен брой ястия, като в това няма никакво значение. Трапезата ни трябва да е скромна. Христос, нашият Бог, Царят на царете, не се роди в двореца, не се роди в прелести и почитания, а напротив - сред животните. Именно затова ние трябва да взимаме пример не от кой да е, а от самия Христос - да бъдем първо смирени, второ когато подготвяме трапезата, да знам че тя трябва да бъде преди всичко скромна. Ако я направим твърде богата обаче, то нека да раздадем на тези хора, които не могат да я посрещнат подобаващо“, посъветва отец Спас Рангелов. /БГНЕС
Вяра и демони
Отец Спас: Нека се учим от Христос - да бъдем смирени и да раздадем от трапезата ни на нуждаещите се
Отец Спас
Още от Вяра и демони
Папата пропуска откриването на "Нотр Дам", ще посети Корсика
„Звездата на церемонията по повторното откриване на "Нотр Дам" е самата "Нотр Дам“
Църквата почита воин българин, наречен "святото дете"
Жития на светците
Даниил забърква България в пореден руски скандал, чества с Антоний Волколамски измисления светец Невски