25 Ноември, 2024

Иван Иванов остава шеф на КЕВР въпреки напъните на БСП

Иван Иванов остава шеф на КЕВР въпреки напъните на БСП

Иван Иванов

Енергодружествата защитиха Иванов заради независимостта на регулатора, посочи депутатът от ГЕРБ Делян Добрев

Шефът на КЕВР Иван Иванов остава на поста си.

Парламентът отхвърли искането на БСП за неговото освобождаване със 63 гласа "за", 125 "против" 3 "въздържали се". Против искането и в подкрепа за Иванов гласуваха ГЕРБ. "Обединени патриоти", ДПС и "Воля".

Дебатът продължи близо два часа и половина Основният мотив за исканата оставка от БСП е, че според левицата шефът на енергийния регулатор не е изпълнил Закона за енергетиката, който беше променен, за да може КЕВР да се намеси в сделката за ЧЕЗ.

"Иван Иванов няма намерение да спазва закона, той не може да тълкува, а трябва да изпълнява закона", заяви Филип Попов (БСП)  И припомни, че според изявление на Иванов от трибуната на парламента този текст е "бланкетен".

Основният аргумент на ГЕРБ пък бе, че въпросният текст, макар подкрепен и от управляващите, е трудно да бъде изпълнен без да бъдат зададени критерии за това кога може да се извършва подобна намеса. Такива критерии и досега няма изработени, изтъкнаха от ГЕРБ. И признаха, че са имали съмнения за този текст, но са го подкрепили само за да угодят на БСП и да не дават възможност на социалистите да атакуват управлението и лично премиера Бойко Борисов по повод сделката с ЧЕЗ.

На това от БСП отговориха, че подобни критерии трябва да бъдат изработени от самата КЕВР и да бъдат приети в подзаконов акт. Управляващите пък обвиниха БСП и в политическа намеса в работата на КЕВР.

Според Атанас Костадинов (БСП) "в казуса ЧЕЗ и Гинка Върбакова имаме десетки основания, че публичният инетрс е нарушен". Според него КЕВР е можела да се намеси и според старото законодателство.

"Когато независима инситуция влезе и каже "няма да изпълнявам вашия закон" се дава модел на всички структури, че народното събрание не струва нищо. Или чакаме някой да се обади да каже какво да се прави. Това ли трябва да бъде модела в една демократична държава", попита Костадинов.

Според Жельо Бойчев (БСП) комисията има достатъчно правомощия да се сезира и да поиска информация за тази сделка.

"Законът дава правомощия на комисията да гарантира обществения интерес. Държавата е поставила високи стандарти. Няма логика да сваляме тези критерии и стандарти сами. Изчистихме текстовете, които позволяваха на КЕВР да твърди, че няма право да се намеси. Отговорността е как и по какъв начин да се прилага закона, не да го коментират. Сделката за ЧЕЗ ще бъде тест за регулатироте. КЗК три месеца не образува производство. След това сделката влиза в КЕВР. Ще видим какъв ще бъде резултатът. Едни сделки минават много бързо през регулаторите, за други сделки се правим, че не съществуват", каза още Бойчев.

Лидерът на "Атака" Волен Сидеров припомни, че три пъти е искал оставката на Иванов. Той припомни, че БСП е подкрепила този състав на КЕВР като депутатите са отсъствали от залата при гласуването. Сидеров припомни, че КЕВР е колективен орган и дори ако председателят бъде освободен това няма да реши въпроса. Той предложи съставът на комисията да се намали от девет на пет члена, което ще бъде повод да се избере нов състав на комисията. Сидеров поиска и отчетността на КЕВР да е истинска и нейния доклад да е обвързан с подаване на оставка ако не се приеме. Според него в момента КЕВР е по-независима от съда и прокуратурата.

"ЕРП-тата са не чужди инвеститори, а чужди експлоататори. КЕВР трябва да бъде комисия, която  да казва не. В момента начело на КЕВР стои представител на една партия, която е виновна за ограбването на България, имам предвид партията на Костов. Имаме политически лица, които стоят в регулаторен орган. Това не е нормално. Там трябва да застанат експерти. Да не бъдат от квоти на партии, а обществено признати, одобрени", каза Сидеров.

Валентин Николов (ГЕРБ) припомни целият казус на ЧЕЗ. Според него БСП извършва атака срещу КЕВР. Той каза, че левицата е използвала сделката с ЧЕЗ да атакува ГЕРБ и лично премиера.

"Подавайки се на натиска създадохме временна комисия, имахме малцинство и председателят бе от опозицията. Тази комисия трябваше да излезе, че управляващите едва ли не те са продали ЧЕЗ. Оказа се, че няма такова нещо. Гласувахме с особено мнение, че е неработещ текст. Всички знаем, че тези законови промени не работят. Г-н Иванов същото каза, че няма критери", каза още Николов.

Драгомир Стойнев отрече, че има натиск върху КЕВР, като подчерта, че просто от опозицията "искаме да се спазва закона,което не означава натиск. Той каза, че това е бланкетен текст, който сте гласували. Не приемам, че сте имали вътрешни терзания. Гласували сте "за", обединили сме се всички. Да се обяснява, че не може да се изпълни закона е скандално. Тази институция е независима, но не може да прави каквто си иска. В закона ли трябва да бъдат описани критериите?  Толкова ли е трудно тези критерии да бъдат изготвени с подзаконов нормативен акт - какъв капитал има и т.н.", попита Стойнев.

На това Делян Добрев (ГЕРБ) отговори, че от БСП са поискали писмено от КЕВР да не дава съгласие за сделката за ЧЕЗ.

"Месеци наред не можете да измислите критерии, тук ги четете от трибуната. Днешното мероприятие е продължение на този писмен натиск", заяви Добрев.

Бойчев попита ГЕРБ когато са подкрепили този текст не са ли знаели, че са необходими критерии. Данаил Кирилов (ГЕРБ) пък каза, че орган, който дава годишния си отчет пред парламента, може да коментира закона, който се очаква да изпълнява.

"Вие не искате прилагане на нормата. Вие искате резултата като го предпоставяте. Не можете да наказвате органа по правоприлагане, когато той ни критикува", заяви Кирилов.

Малко след това Делян Добрев призна, че промяната в закона е била подкрепена от ГЕРБ, за да угоди на БСП. Той заяви, че КЕВР не се подава на натиска на БСП и това е проблемът на социалистите.

"Гласувахме го, за да ви угодим, за да не атакувате правителството, че допускало или не допускало една или друга сделка", каза Добрев.

Рамадан Аталай (ДПС) припомни, че движението е било против този текст.

"Не бяхме съгласни, няма как държавата да се меси в частна сделка. Атакувате Иван Иванов, защото не можахте да се справите с премиера", обърна се Аталай към БСП.

Лидерът на БСП Корнелия Нинова обобщи, че парламентът се самобичува за това, че КЕВР не се произнаса по сделката с ЧЕЗ.

"ГЕРБ гласували този закон, за да угодят на опозицията. Те управляват, за да угодят на опозицията. Интересна теза, която зслужава внимание. Опозицията получи признание. Вие управлявате, за да изпълните нейните очаквания", каза Нинова.

Тя припомни, че работодателските организации, които се занимават с енергетика и чиято печалба зависи от КЕВР, са защитили Иванов. И попита това не е ли също натиск. Нинова обясни, че според логиката на управляващите становището на големите фирми е нормално, но двеста хиляди подписа на потребители нямат никакво значение.

"Това е нежелание на изпълнителната власт и КЕВР да си изпълнят задълженията, защото зад ЧЕЗ стоят частни интереси, подкрепени от Бойко Борисов", завърши Нинова.

Искрен Веселинов ("Обединени патриоти") заяви, че законът трябва да се изпълнява, но въпросът е дали е дошъл момента да се изпълнява закона. Той поясни, че КЕВР ще бъде последната инстанция, която ще се произнесе за ЧЕЗ.

"Тези над 2 млн. клиенти на ЧЕЗ всичките ли са членове и симпатизанти на БСП? Ако беше така ситуацията в парламнена щеше да е различна. Дали е дошъл момента да се изпълнява закона? Пореден принос в юриспруденцията в България и по света. Ще влезем в световната история. Законът влиза в сила, в момента, в който се публикува. Това показва не само ниска юридическа култура, а и политическа заинтересованост. Казахте, че комисията ще се произнесе, след като приключи сделката.  Искаме държавата да купи ЧЕЗ", отговори Нинова.

Добрев припомни на Нинова, че през 2015 г. БСП са оставили енергетиката "рухнала" със задължения от 800 млн. лв. Според него работодателите защитават "не личността Иван Иванов, а независимостта на регулатора". 

"Забравихте, че при вас имаше стачки и миньорите ви замеряха. Забравихте какво се случи при вас, ние трябваше да го спасим. Лесно забравяте, хората помнят", отговори му Драгомир Стойнев (БСП).

Шефът на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов също репликира Добрев, като отново припомни тезата си, че БСП са оставили България в ужасяващо състояние. споменавайки КТБ.

Източник: КлубZ

Сподели:

Георги Георгиев: 261 жени, пострадали от насилие, са намерили помощ в Правната клиника

"Домашното насилие не е домашен, семеен проблем, а обществен и засяга фундаментални човешки права"

БАБХ откри първо огнище на чума по дребните преживни животни за последните шест години

Определена е 3-километрова предпазна зона около огнището, в която влиза гр. Велинград, общ. Велинград, обл. Пазарджик.

Калин Манолов: Клеветничка срещу български дипломат отказва да застане пред детектор на лъжата

Чудесен пример за руска хибридна дезинформационна атака срещу неудобен на Кремъл и прокситата му в България политик и дипломат