29 Април, 2025

НАСА откри на Марс зони, където потенциално може да има живот

НАСА откри на Марс зони, където потенциално може да има живот

Зоните в бял цвят са покрити с лед – това са малки басейни, които може да са обитавани от микроорганизми, снимка: NASA

Във водни слоеве под ледената кора може да протича фотосинтеза

Експерти от НАСА откриха зони на Марс, където потенциално могат да живеят бактерии. Изследването е публикувано в списанието Nature Communications Earth & Environment.

Учените са анализирали области на планетата, в които са открили замръзнала вода. Експертите смятат, че количеството слънчева светлина, преминаващо през ледената кора, може да бъде достатъчно за фотосинтеза в плитки басейни със стопена вода. За сравнение - подобни райони на Земята обикновено са обитавани от водорасли, гъби и микроскопични цианобактерии.

„Ако се опитваме да открием живот някъде във Вселената, марсианските ледени покривки вероятно са едно от най-добрите места“, каза авторът на изследването Адитя Кулър от лабораторията за реактивни двигатели на НАСА.

Кулър отбеляза, че частиците прах, уловени в ледената кора, може да са жизенноважни за фотосинтезата, тъй като те абсорбират повече слънчева светлина.

„Плътният сняг и лед може да се стопят отвътре, пропускайки слънчевата светлина, която ги затопля, като в оранжерия“, каза съавторът на изследването Фил Кристенсен от Държавния университет на щата Аризона (САЩ). Компютърното моделиране показа, че съдържащият прах лед пропуска достатъчно светлина за фотосинтеза на дълбочина до три метра.

Същевременно ледената кора осигурява защита на микроорганизмите от вредното лъчение.

Според учените потенциалното местообитание на бактерии на Марс се намира между 30 и 60 градуса географска ширина, както в северното, така и в южното полукълбо.

В края на септември учени от Масачузетския технологичен институт казаха, че голяма част от липсващата атмосфера на Марс може да е хваната в капана на покритата с глина кора на планетата. Този процес може да е протекъл преди милиарди години. /БГНЕС

Mars_led_jrvot.jpg


Сподели:

Коментари (0)

Гигантски кенгура скачали из горите на Австралия преди 5 милиона години

Гигантски кенгура скачали из горите на Австралия преди 5 милиона години

Учените са открили, че мега-тревопасните животни са живели в тогавашната зелена тропическа гора, като много малко са се отдалечавали от дома си в търсене на храна

Германският лидep в aвтoмaтизaциятa Фесто разшири своя Тexничecĸи инжeнepeн цeнтъp в София

Германският лидep в aвтoмaтизaциятa Фесто разшири своя Тexничecĸи инжeнepeн цeнтъp в София

Събитието е "признание, че инвестициите в таланти, развойни центрове и иновации превръщат България все повече в иновационен и технологичен хъб в региона“, каза на церемонията министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов

Google разработва AI модел за междувидова комуникация: изкуственият интелект вече говори делфински

Google разработва AI модел за междувидова комуникация: изкуственият интелект вече говори делфински

Google разработва нов AI модел, DolphinGemma, който анализира и имитира звуците на делфините. Целта е да създаде речник за междувидова комуникация. Проектът използва 40 години акустични данни и съчетава биология с изкуствен интелект за безпрецедентен научен пробив.