18 Декември, 2025

Откриват възпоменателна плоча в памет на Рамадан Коруджу – политически затворник и борец срещу комунизма

Откриват възпоменателна плоча в памет на Рамадан Коруджу – политически затворник и борец срещу комунизма

Бай Рамадан и паметната плоча в негова памет

Той е един от автентичните страдалци, отдал живота си на битката с тоталитаризма

Утре, 1 февруари – ден за почит към жертвите на комунизма в село Долно изворово, община Казанлък, ще бъде открита възпоменателна плоча в памет на Рамадан Коруджу. Той е политически затворник и борец за религиозни и граждански права в годините на тоталитарния режим. Събитието се организира от Съюза на репресираните в община Казанлък и ще започне в 15 часа.

През февруари миналата година бай Рамадан, както беше известен сред приятелите си отиде от този свят на 92-годишна възраст. Той е един от автентичните страдалци, отдал живота си на битката с комунизма и тоталитаризма.

 Попада в Старозагорския затвор още през 1970 година, когато комунистическият режим на Тодор Живков насилствено започва преименуването на помаците в Благоевградско. Той е един от активистите на така наречената Корнишка република, която се обявява против комунистическите репресии и настоява да се спазват политическите и религиозните свободи в страната. В Старозагорския затвор съдбата го свързва с отец Благой Топузлиев, Петър Бояджиев, Алфред Фосколо, Владимир  Макаров и др.

През 1984, когато започва Възродителният процес и насилствената смяна на имената на етническите турци Рамадан отново попада под ударите на ДС, въдворен е без съд и присъда в лагера Белене. По-късно през май 1989 г. е насилствено екстрадиран от България през Белград, като опасен вражески елемент.

„Мюсюлманите в България, могат само да се гордеят с подобни техни синове. Никога Доган не можа да излъже верният нюх на читавия и почтен Рамадан“, казва за него Петър Бояджиев.

Гледайте един от последните видео разговори на режисьора Евгений Михайлов с бай Рамадан:

Сподели:

Коментари (0)

На третото гласуване СОС прие доклада на Терзиев за преструктуриране на общината

На третото гласуване СОС прие доклада на Терзиев за преструктуриране на общината

Един от основните проблеми, който имаме, е с презастрояването, заяви Терзиев. Той поиска нов Общ устройствен план.

Правосъдният министър: Работата на домове за възрастни и хосписи без лиценз вече е престъпление - променихме НК

Правосъдният министър: Работата на домове за възрастни и хосписи без лиценз вече е престъпление - променихме НК

"Има гледки и разкази, които се запечатват завинаги в паметта на човек. Това, което видях и чух в „къщите на ужасите“ в с. Ягода и във Варна беше толкова фрапиращо и разтърсващо, че едва ли някога ще го забравя."

Сигурност от ново поколение: България става част от спътниковата система на ЕС

Сигурност от ново поколение: България става част от спътниковата система на ЕС

"Става въпрос за телекомуникационни спътници, които следят обекти в космоса и отправят  предупреждения към държавите, които биха били засегнати."