Алис Бота, кореспондент на “Ди Цайт” в Москва
Който сега в Русия се замисля по запазването на властта и бъдещето на Владимир Путин, се сеща за яйца, захар или брашно. В Русия винаги е имало картонени опаковки с по десет яйца, а сега по девет. Стандартната опаковка захар вече не е един килограм, а 900 грама. Всичко поскъпва, тъй като през новата година ДДС беше увеличен на 20 процента. Така се повишиха цените. Това пише в публикация за германския седмичник кореспондентката на изданието в Москва .
Доверието в Путин отдавна започна да спада, дори по време на Световното първенство по футбол, тъй като трябваше да бъде вдигната възрастта за пенсиониране. Сега обаче показателите са в процес на свободно падане. Според проучване на близък до Кремъл социологически институт през януари доверие в Путин са имали едва 32,8 на сто, а преди година с над 20 на сто повече.
Сега обвиняват Владимир Путин и за вътрешната политика, което е новост.
Когато през изминалите три години пътувах из руските региони, хората ругаеха местните политици и губернатори. В Курск в Западна Русия селяни ми се оплакаха, че корумпирани политици са заграбили земите им. В Толиати, Централна Русия, умен избирател на Путин ми разказа, че край вилите в негово съседство сега отново се отглеждат повече зеленчуци отколкото цветя. В Сочи възрастна дама прокълна губернатора, който зачеркнал намаленията за пенсионери. В западносибирския град Кемерово гражданите се бяха надигнали срещу епидемичната корупция, довела до пожар в търговски център с много жертви. Всички те обругаваха политиците, корумпираните губернатори, некадърното правителство, премиера. Само за един единствен човек не казаха нищо – Владимир Путин. Като че ли той нямаше нищо общо със страданията им. Той беше могъщият, добър господар, до когото изпращаха прошения, когато се чувстваха предадени от правосъдието и политиците. Ако ги сполетяваше неправда, то е било единствено поради това, че Владимир Владимирович не може да е навсякъде в страната, а и не би могъл да е информиран за всичко случващо се. Като че ли Владимир Путин витае над политиката.
Веднъж годишно Путин е на линия. Предаването е “Пряка връзка” и над милион и половина граждани от цялата страна правят опит да ги свържат с президента. Щастлив е, който успее.
Оплакванията са от ужасните пътища в Омск, вече ги ремонтират. Работници във фабрика от месеци не получават заплата, Путин оправя нещата. Задава се заплаха факултет да бъде затворен, Путин ругае губернатора. Добрият цар, лошите боляри – така досега беше поделяна политическата отговорност в Русия. Това беше ядрото на политическата стабилност в страната благодарение на “мнозинството на Путин”, както се изразява политологът Глеб Павловски. Дори когато положението било лошо, Владимир Путин можел да се осланя на това мнозинство. А сега?
Огромен песимизъм сред руснаците
По-рано, когато доверието в него спадаше, Владимир Путин намираше свое решение. Протести срещу преизбирането му през 2012 година? Намеси се и наложи консервативен обрат. Крим е наш? Хоп, одобрението за него удари тавана. Но не можеш непрестанно да прилагаш подобна тактика.
Ето защо, когато през март миналата година Путин беше преизбран за президент, той обеща:
“По-малко разходи за войската, по-голямо внимание върху вътрешната политика – здравеопазване, ръст на икономиката, образование и промишленост.”
Но да тръгнеш по нов път, без да поемеш политически риск?
Според руския публицист Максим Трудолюбов има два сценария – един обичаен с акценти разходи и социална политика и още един, който той нарича “другата държава”. Той гарантира пари, власт, рекрутира олигарсите и подхранва структурите за сигурност. Досега Путин властваше точно в тази държава. Другият сценарий не е неговият бизнес. Той е неблагодарен и рискован. Точно тази държава обаче сега трябва да е с предимство, е мнението на Трудолюбов.
За Русия новата година започва с лоши настроения. Според всички социологически проучвания песимизмът на руснаците е огромен, расте недоверието, спада процентът на одобрението за Путин, а може и това да е новата реалност.
Това не са нито предвестници за края на Путин, нито за смяна на системата. Възможно е обаче това да са първите сигнали, че през 19-тата година начело на властта Путин трябва да реши дали е за мрачни години на стагнация или за промяна. Въпросът е накъде ще поеме.
(източник: КлубZ)
Още от Свят
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия
"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство