7 Април, 2026

НС - "Възраждане" няма да председателства Комисията за контрол над службите

НС - "Възраждане" няма да председателства Комисията за контрол над службите

Снимка: архив

11 „за", 6 „против" - сред тях и Бойко Рашков

На извънредно заседание на парламентарната комисия по правни въпроси беше отнет председателският пост на „Възраждане" в Комисията за контрол над службите за сигурност, прилагането и използването на специалните разузнавателни средства и достъпа до данните по Закона за електронните съобщения.

Внесеният от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, съпредседателите на ПП-ДБ Кирил Петков и ген. Атанас Атанасов, и от председателя на ПГ на ДПС Делян Пеевски Проект на решение за промени на Правилника за дейността на Народното събрание предлага ротационният принцип за председателстване на комисията да отпадне, тъй като комисията не провеждала редовно своите заседания, не внася доклади по отчети и законопроекти.

Предложението беше прието с 11 гласа „за", шестима гласуваха „против" и нито един „въздържал се".

По време на обсъждането Бойко Рашков от ПГ на ПП-ДБ подчерта, че в комисията има правила, които се спазват.

„Парламентът с лъжи не трябва да се занимава. Ротацията на председателството води до честа смяна на приоритетите – няма такова нещо. Какво значи честна смяна на приоритетите? Кой спуска приоритетите и кой ги изпълнява? Аз няма да гласувам по тези причини, тъй като проектът няма мотиви. Няма да подкрепя този проект." - заяви той.

Петър Петров от „Възраждане" отбеляза, че това е „експресно внесено проекторешение". „По отношение на двата предложени варианта ние считаме, че те са порочни. Освен липсата на мотиви в решението, следва да посочим и нарушението на сроковете. На всички е ясно, че правна комисия днес ще вземе решение и утре ще бъде внесено в зала. Именно избягването на сроковете, целят да скрият истинските мотиви на вносителите." - каза той. По думите на депутата от „Възраждане" вносителите целят една политическа, анти-"Възраждане" лустрация, при която офицер от резерва на българската армия да бъде отстранен от "сглобката". „Няма да подкрепим нито един от двата варианта, предложени от вносителите", обяви Петров.

Цвета Рангелова от ПГ на „Възраждане" попита как се нарича документ с невярно съдържание, обръщайки се към юристите в комисията. „Притеснявате се за вас от това, че г-н Дренчев ще оглави тази комисия", добави тя.

Николай Дренчев от своя страна каза, че Комисията за контрол над службите за сигурност е една от най-мълчаливите комисии, които основно работят при закрити заседания.

„В комисията има мнозинство управляващата сглобка, тя се състои от 11 членове от управляващото мнозинство и петима от опозицията", допълни той.

Дренчев нарече и абсолютно нелепи твърденията на Пеевски, че „Възраждане" е проруска партия.

През миналата седмица председателят на парламента Росен Желязков обяви, че Николай Дренчев от „Възраждане" ще председателства комисията. Още в петък сутринта, обаче, лидерът на ПГ на ДПС Делян Пеевски поиска председателството на „Възраждане" да бъде отнето с мотива, че е застрашена националната сигурност, и определи „Възраждане" като проруска партия. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

ЦРУ е провело операция за заблуда на противника в Иран - за всяване на смут сред иранските сили

ЦРУ е провело операция за заблуда на противника в Иран - за всяване на смут сред иранските сили

Работата на ЦРУ е била част от операцията за спасяване на двамата американски пилоти в Иран

Орбан постави газопровода "Турски поток" под военна защита

Орбан постави газопровода "Турски поток" под военна защита

Тръбопроводът, който пренася руски природен газ към Унгария беше инспектиран лично от Орбан

Астронавтите от "Артемис 2" наблюдават на обратната страна на Луната места, невиждани от човешко око

Астронавтите от "Артемис 2" наблюдават на обратната страна на Луната места, невиждани от човешко око

Те са на път да поставят рекорд за най-далечното разстояние, което някой е изминавал от Земята