29 Април, 2026

П. Симеонов: Българското общество узрява с провеждането на всеки един референдум

П. Симеонов: Българското общество узрява с провеждането на всеки един референдум

Старозагорци решиха много точно ребуса, който им предостави общината

Според мен българското общество узрява с провеждането на всеки един такъв референдум. Старозагорци решиха много точно ребуса, който им предостави общината. Това каза в интервю за „Фокус“ политологът Първан Симеонов, един от защитниците на парк „Бедечка“, във връзка с резултатите от местния референдум, който се проведе на 18 юни.

„Защото това е ребус. . Това не беше ясен референдум от типа „това или друго“.  Това беше много, много подвеждащ въпрос, мислен доста дълго време, точно с идеята старозагорци да бъдат поставени в патова ситуация. Старозагорци много правилно решиха този ребус, което ме кара да вярвам, че българското общество като цяло, по прекрасния пример на Стара Загора, узрява“, заяви Симеонов. Според него няма универсално правило – има хубави референдуми, има и лоши референдуми.

„Местните референдуми са хубави, защото местната общност е близо до проблема и може да вземе по-информиран избор. Националните референдуми също са хубави, невинаги разбира се, има много от тях, които са по експертни теми и там общността няма експертиза, не защото е глупава, а защото не й е работа.

Единственият 100-процентово хубав извод от случилия се в Стара Загора референдум е, че старозагорци доказаха отново мъдростта си, а най-активната част измежду тях излезе и недвусмислено защити интереса на целия град“, подчерта Симеонов. Попитан дали нещо, което трябва да се промени оттук насетне, за да се утвърди този метод на допитване и все повече хора да пожелаят да дадат гласа си Симеонов заяви, че са необходими по-добри информационни кампании, по-малко спекулиране с референдумите като популистки механизъм, повече отговорност от страна на властта, която да носи тази отговорност, без да я разтоварва услужливо от раменете си, „предоставяйки я“ на публиката, по-добросъвестни действия от страна на администрацията, що се отнася до недобросъвестни практики. „Например – внушения, абсурдни, анонимни листовки, скандално подвеждащи билбордове. Такива неща гледахме в Старата Загора. Администрацията трябва да е безпощадна към подобни неща. “, каза още Първан Симеонов. 
 

Сподели:

Коментари (0)

Андрей Гюров: Мисля, че е ясно кой заплашва Георги Кандев

Андрей Гюров: Мисля, че е ясно кой заплашва Георги Кандев

"Попитайте главния секретар на МВР кои са шампионите по купуване на гласове на изминалите избори и отговорът сам ще дойде на мястото си", каза служебният премиер

Денков разигра сценарий за ПП-ДБ: Можем да сме две сили и да гоним 35%

Денков разигра сценарий за ПП-ДБ: Можем да сме две сили и да гоним 35%

Той добави, че "Продължаваме промяната" държи на своя центристки профил и не смята да се ограничава само до десни послания

Живко Тодоров: Оставам в ГЕРБ, оставката от ИК е знак на отговорност за резултатите от вота

Живко Тодоров: Оставам в ГЕРБ, оставката от ИК е знак на отговорност за резултатите от вота

"Да, лична отговорност, все пак някой трябва да я поеме след това, което се случи, така че аз съм направил един акт, който смятам отвътре за правилен и аз винаги съм действал според собствените си убеждения"