Македония и Сърбия ще спасяват евроинтеграцията от България, пише скопският вестник “Независен“, предава "Фокус".
Северна Македония и Сърбия отбелязват възходяща тенденция в общите отношения, както и взаимна готовност за обогатяването им с ново съдържание, с цел подобряване на комуникацията и сътрудничеството между двете страни, в интерес на изграждането на добросъседски отношения и регионално сътрудничество, заявиха в Белград. външният министър на Република Северна Македония Буяр Османи и неговият домакин, сръбският външен министър Никола Селакович.
Двамата министри изразиха задоволство от провеждането на това първо посещение в Белград, което потвърди решимостта да засили политическия диалог между двете страни.
„Една от основните точки на посещението ми е заедно с колегата да върнем интензивността на политическия диалог между двете страни на нивото преди пандемията. Предадох нашия интерес, но и очакването за скорошната реализация на Третата съвместна сесия на двете правителства, като най-добрия начин за конкретизиране на идеите и за реализиране на инициативите, които ще бъдат в интерес и на двете страни,“ каза Османи, като посочи съвместни проекти в икономиката, енергийната и инфраструктурната връзка и др., чиято реализация е в посока на пряк интерес на гражданите.
На срещата са били обсъдени и очакванията по отношение на европейската интеграция на двете страни, особено по време на португалското председателство на Съвета на Европейския съюз.
„Европейската перспектива е нашият общ ангажимент. Република Сърбия отдавна е преговаряща с ЕС, а Република Северна Македония - още повече време е страна кандидат. Не трябва да позволяваме да се подкопава доверието в процеса на разширяване, което е под сериозна заплаха поради чести закъснения, постоянни забавяния и очевидна непредсказуемост. "Европейската перспектива е най-силният политически инструмент за трансформация на нашите общества и ако искаме сигурни, стабилни и европейски Балкани, трябва да запазим доверието в европейските перспективи," каза Османи.
Министър Селакович се съгласи, че отношенията между двете страни са добри, приятелски и доброжелателни и показва готовността на двете страни да разрешат всички отворени въпроси чрез диалог, пише „Независен“
„Отношенията се основават на пет принципа: готовност на двете страни да разрешават откритите въпроси чрез диалог, насърчаване на приятелски отношения между народите и гражданите на двете страни, насърчаване на икономическото и търговско сътрудничество, взаимна подкрепа по европейския път и укрепване добросъседските отношения. Те допринасят за стабилността не само на нашите две страни, но и на целия регион,“ каза Селакович.
И двамата министри стигнаха до заключението, че регионалното сътрудничество и изграждането на добросъседски отношения несъмнено е техният личен ангажимент към двете министерства. На срещата бяха обсъдени още откриването на граничния пункт Ложане - Миратовац, инициативата "мини Шенген" и насърчаването на взаимното положение на малцинствата в двете страни, пише скопският вестник
По отношение на настоящите регионални предизвикателства министър Османи изрази принципната позиция в подкрепа на диалога между Белград и Прищина, като посочи, че като близки съседи имаме пряк интерес и гледаме с благосклонност към успеха на този процес.
В рамките на посещението си в Белград Османи се срещна и със сръбския президент Александър Вучич.
снимка: Независен
Още от Свят
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия
"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство