17 Февруари, 2025

Oxfam:Пандемията направила 10-те най-богати хора в света в пъти по-богати

Oxfam:Пандемията направила 10-те най-богати хора в света в пъти по-богати

Илон Мъск

Състоянието на десетте най-богати хора в света се е увеличило двойно от началото на коронвирусната пандемия – от 700 милиарда до 1.5 трилиона долара или средно с 1.3 милиарда долара на ден, посочва в свой доклад неправителствената организация Oxfam - асоциацията на благотворителни организации, бореща се с глобалната бедност.
Междувременно се очаква над 160 милиона души да се окажат под прага на бедността, според доклада "Неравенството убива", публикуван в понеделник преди оповестяването на програмата на Световния икономически форум в Давос.

Oxfam определя неравенството като "икономическо насилие" и твърди, че то има връзка с измирането на 21 000 души всеки ден заради липса на достъп до здравеопазване, глад, климатични промени и пр.

В същото време богатството на милиардерите е нараснало по време на пандемията повече, отколкото в предходните 14 години.

Oxfam отбелязва, че калкулациите ѝ за богатството се базират наличните най-актуализирани и пълни данни. Организацията е използвала и класацията на милиардерите, направена от американското бизнес списание "Форбс".

Според списъка на "Форбс" десетте най-богати хора в света са: главният изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск, основателят на Amazon Джеф Безос, основателите на Google Лари Пейдж и Сергей Брин, основателят на Fаcebook Марк Зукърбърг, бившите главни изпълнителни директори на Microsoft Бил Гейтс и Стив Болмър, бившият главен изпълнителен директор на Oracle Лари Елисън, американският инвеститор Уорън Бъфет и собственикът и изпълнителен директор на френската компания за луксозни стоки LVMH Бернар Арно.
Според доклада все по-големите икономически, полови и расови неравенства, както и неравенството, което съществува между страните, унищожава света, в който живеем.
"Това не е въпрос на случайност, а на избор. "Икономическо насилие" се извършва, когато структурните политически избори са направени в услуга на най-богатите и най-могъщи хора. Това причинява пряка вреда на всички нас и на най-бедните, жените и момичета и най-вече на расовo разделените групи", пишат авторите на документа.
"Никога не е било толкова важно, колкото сега, да започнем да поправяме неправдите от това непристойно неравенство чрез "отнемане" на част от огромното богатство на елита, включително и чрез данъчно облагане. Тези пари трябва да се върнат обратно в реалната икономика и да спасят животи", заяви главният изпълнителен директор на Oxfam Габриела Бухер.

Пандемията от Covid-19 извади на бял свят както мотива за алчността, така и възможността с политически и икономически средства крайното неравенство да стане инструмент за икономическо насилие", добави тя.

Авторите на документа призовават за ограничаване на прекомерното богатство чрез постепенно облагане с данъци, доказали се във времето държавни мерки за борба с неравенството и смели промени в икономиката и обществото.

Годишният икономически форум в Давос, който трябваше да се проведе тази седмица, бе отложен заради пандемията. Фондацията организатор обаче ще събере водещите политици чрез онлайн връзка.

 
Сподели:
Филм с Мария Бакалова взе приза за независимо кино в Санта Барбара

Филм с Мария Бакалова взе приза за независимо кино в Санта Барбара

Научнофантастичната лента O Horizon, с елементи на драма и комедия, получи наградата Panavision Spirit на филмовия фестивал в САЩ

Скарлет Йохансон в съдебна война със злоупотребите на AI

Скарлет Йохансон в съдебна война със злоупотребите на AI

Потенциалът за реч на омразата, умножен от AI, е много по-голяма заплаха от всеки отделен човек, който поема отговорност за това

Анджелина Джоли иска да му го върне на Брад Пит

Анджелина Джоли иска да му го върне на Брад Пит

Животът на Джоли напоследък не върви добре. Синът ѝ Пакс претърпя отново катастрофа, тя не бе номинирана за „Оскар“ ...