„Липсата на свободни и независими медии в България днес е още едно условия, което подкопава демокрацията в страна член на ЕС и НАТО”. Това изтъква в свой eксклузивен коментар за американското издание The Hill бившият посланик на САЩ у нас Джеймс Пардю.
Според него „през 2002 г. националната преса в България, притежавана до голяма степен от международни медийни компания е относителна независима и донякъде агресивна по отношение на отразяване на грешките на правителствата. Днес независими медийни групи няма. Те са заменени в повечето медийни сектори от местни олигарси и „бизнесмени”, които използват медиите, за да влияят на правителството и съдебната система.
Бившият американски дипломат припомня, че Бойко Борисов е на власт повече от 10 години в България, а българската политическа система е доминирана от неговата партия – ГЕРБ и той няма сериозна опозиция в страната. Джеймс Пардю отбелязва и Доналд Тръмп, който само след дни ще бъде домакин на Борисов в Белия дом, често проповядва срещу сериозни американски медии. „Когато го прави президентът, следва схемата, използвана от някои бивши и настоящи чужди лидери като Борисов, да се защити истината и да се потули отговорността на правителствата в съответните страни.”
Авторът на коментара нарежда България до Русия и Унгария, чиито правителства също използвали комбинации от мерки за манипулиране и сплашване на печата. „Най-добре познавам ситуацията в България, където служих като посланик на САЩ. България днес дава пример за това как правителствата и специалните интереси използват цял спектър от мерки, за да подчинят медиите. Единият начин е консолидиране на медийната собственост в монопол, контролиран от малка група български олигарси”, пише Пардю.
Той споменава специално името на депутата от ДПС Делян Пеевски, който е главната фигура в българските медии.
Знаково критичният коментар на Джеймс Пардю излиза само дни, преди очакваната среща на президента Доналд Тръмп и премиера Бойко Борисов в Белия дом. Бившият дипломат обаче прогнозира, че на тази среща важната теза за свободата на словото няма да бъде дискутиран между двамата лидери.
Вижте Тук целия коментар.
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.