1 Февруари, 2026

Първан Симеонов: Има три обстоятелства, които пазят кабинета "Желязков"

Първан Симеонов: Има три обстоятелства, които пазят кабинета "Желязков"

снимка: архив

По думите на социолога в България се формира политическа ос Радев - Пеевски и Бойко Борисов и всички други партии трябва да се позиционират по тази ос

Делян Пеевски изключително планомерно и педантично, с вкореняване в местната власт, е напът да създаде нов ГЕРБ. С тази констатация започна анализа си на 100-те дни на правителството социологът Първан Симеонов от агенция "Мяра" пред БНР.

"Ако ГЕРБ е нещо като народна партия, партия - държава или партия - община, т.е. партия, която е дълбоко фундирана в местната власт, Пеевски се опитва да репликира този модел с много по-голяма енергия, последователност и посветеност. Това не изключва варианта съвсем скоро в битка за първото място на политическия терен да се окажат две подобни властови политически формации - едната, която представлява градските прослойки, а другата - селските прослойки, маргинализираните общности. Има място и за трета формация - на столичните българи. Тя е влиятелна, но доста по-малка... А при наличие на 2 милиона пенсионери и при тенденцията на застаряване на българското население има място и за нови алтернативи, които биха могли да бъдат радикално носталгични, антиглобалистки звучащи или пък проруски", коментира анализаторът.  

По думите му правителството на Росен Желязков стана възможно заради развитието на ситуацията в САЩ и заради консервативната вълна в Западния свят, които дадоха шан да се направи кабинет без либералите, подчерта той.

"Има три обстоятелства, които пазят тази власт в момента. Първото е, че няма ясна алтернатива - Румен Радев не е на терена, защото е ясно, че се търси някаква цялостна алтернатива, а не просто гласуване за опозиционните партии. Второто обстоятелство е разделението на опозиционните партии, което прави много трудно да действат заедно срещу това управление. Третото е споменът от последните 4 години ... Към това правителство ще има търпимост, защото не се вижда друго, което да е възможно", аргументира се Симеонов.

Според него президентът Румен Радев трябва реши дали ще прави политическа алтернатива.

Започва да тиктака часовникът за решение, защото погледите са в него. Той поддържа огъня, опитвайки се да бъде критичен контрапункт на политическите си опоненти, политическа роля, която му е носила дивиденти досега. Но свръхочакванията, които започват да се трупат, могат да му изиграят лоша шега накрая, прогнозира анализаторът.

По думите на социолога в България се формира политическа ос Радев - Пеевски и Бойко Борисов и всички други партии трябва да се позиционират по тази ос.

"За момента не виждам Борисов да опонира на Пеевски, даже на моменти личи известна боязън - дали заради това, че Пеевски има своето влияние в партия ГЕРБ, или защото той показа какво може да направи с Доган. Качествата на Пеевски са по-съответни на ситуацията, отколкото на Борисов. Струва ми се, че засега Борисов остава на брега на Пеевски, който пък се оказва в този огън между Радев и Борисов.  

Сподели:

Коментари (0)

Светла памет на загиналите и нека не забравяме никога зверствата на човеконенавистния строй

Светла памет на загиналите и нека не забравяме никога зверствата на човеконенавистния строй

Процедурата вече е във финална фаза за промяна на статута на лагера в Белене и превръщането му в групова културна ценност от национално значение

Йотова прескочи при баба Марта: Чакат ни много тежки изпитания... От Делчево започва новата пролет....

Йотова прескочи при баба Марта: Чакат ни много тежки изпитания... От Делчево започва новата пролет....

"В този труден и много опасен свят трябва да си подаваме ръка и в празник, и в делник, за да вървим напред и да оставим мир на децата си“, посочи новият ни президент

Стотици сведоха глави: 81 години от Народния съд и жертвите на комунистическия режим

Стотици сведоха глави: 81 години от Народния съд и жертвите на комунистическия режим

На 1 февруари страната почита паметта на жертвите на комунистическия режим и Народния съд, белязал историята с масови смъртни присъди без право на защита.