16 Май, 2026

Първан Симеонов: Кабинетът взе едно непопулярно решение, което е белег на лидерство

Първан Симеонов: Кабинетът взе едно непопулярно решение, което е белег на лидерство

Първан Симеонов

Драмата е, че в България няма ясни алтернативи, отбеляза социологът

Беше взето едно непопулярно решение, ще видим в каква посока. Това е белег на лидерство. Това каза в студиото на БНТ социологът Първан Симеонов.

Досега България изчакваше, а сега вероятно ще бъде взето по-балансирано решение. ПП успяха да говорят и на червени хора, за разлика от ДБ. ПП сега се връщат към себе си, ще играе повече с ДБ, като по този начин получаваш физиономия, макар да губи електорална подкрепа. Трябва сега по-внимателно да наблюдаваме македонския казус – това ще е тежкият казус.

Според него вече е свършило разделението Борисов и АнтиБорисов и са се върнали старите нагласи – за и против Русия.

Всяко ново правителство има повече доверие и еуфория, това видяхме и при ПП. Има ерозия, но дали ще продължи – това зависи от собствените им действия, от инфлацията и от войната. Лош зар се падна на ПП. Правителството излъчва нестабилност, защото малките се опитват да се качат на главата на ПП. Тази ерозия се пише само на големия. Големият трябва да измисли собствен сюжет, да не губи голямата картинка.(…) Но хората не искат предсрочни избори. Опозицията чака ПП да получат още спад в рейтинга, за да стане ГЕРБ първа политическа сила. Драмата е, че в България няма ясни алтернативи, отбеляза социологът. 

Според Симеонов партията на Янев има ясна ниша и това е масовия консервативен българин, защото Костадинов звучи много крайно, БСП – много обрано, а патриотите – много наивно. Радикализиране на обществото чака Костадин Костадинов. А има и хора, които са с афинитет към  утвърдени авторитети, какъвто се очертава Румен Радев. Но според социолога тези три опции не са по-добри от сегашната ситуация.  

Сподели:

Коментари (0)

Дръж се земьо, шоп те гази: Хумор, танци и песни на XVII-ия „Шопски празник”

Дръж се земьо, шоп те гази: Хумор, танци и песни на XVII-ия „Шопски празник”

Международното участие е представено от атрактивната френска изпълнителка на български фолклор Сули Лин, която взима участие в програмата заедно с малката талантлива гадуларка Стефани Митева, певицата Георгия Райкова, фолклорна група „Шопкини“ и др.

 На 6 юни ще се проведе тазгодишното поклонение в памет на жертвите на концлагера „Белене“

На 6 юни ще се проведе тазгодишното поклонение в памет на жертвите на концлагера „Белене“

Включването в тазгодишното поклонение не изисква заплащането на никакви такси от участниците и необходимост от разрешителни за посещение на остров Персин, то е напълно свободно

Брюксел: България няма ангажимент към трибунала за престъпленията срещу Украйна

Брюксел: България няма ангажимент към трибунала за престъпленията срещу Украйна

"Тези държави направиха решителна крачка към реалното създаване на Специалния трибунал и към търсенето на отговорност за агресията срещу Украйна“, заяви генералният секретар на Съвета на Европа Ален Берсе по повод страните, подкрепили инициативата