Помня и по-тежки отношения в контактите между премиер и президент. Сега бих ги определил като „въоръжен неутралитет“ – моменти на напрежение до период на мирно съвместно съществуване. Лично аз не споделям подозрение, че Борисов има мераци към „Дондуков“2. Сега времето е друго – и пред президент, и пред премиер стоят други проблеми. Става дума за силни личности, които трудно мелят помежду си. Така бившият президент Георги Първанов коментира в студиото на Нова ТВ отношенията между Румен Радев и Бойко Борисов.
Според него това, че БСП говори за предсрочни избори е повече проява на ескалацията на вътрешнопартийното напрежение. Първанов обаче счита, че реално няма предпоставки за такива избори.
За да има предсрочни избори, трябва да са на лице три неща. Първо – да има напрежение в управляващата коалиция, каквото няма. Второ – да има силна опозиция, която да се възприема като алтернатива, но досега „Позитано“ се възприема като част от пейзажа. И трето – трябва да има силно социално напрежение, за което на сега имаме само плахи податки. Говоренето, че ще има предсрочни избори след година е за да не говорим за предсрочни избори сега, посочи Георги Първанов.
Помолен да коментира скандала „кумгейт“, който дълго време бе основна тема в публичното пространство, бившият държавен глава обясни, че това е проблем, дебат за който има от преди 100 години. Според него големият въпрос е – някой ще провери ли кои са роднините, които са се облагодетелствували от проектите с европейските пари, от обществените поръчки, от приватизацията, участвали в бордовете. Години наред, всички партии без изключение, вкарваха първо своите апаратчици на места, за които те бяха некомпетентни. В „Булгатрансгаз“ видях такива примери, аргументира позицията си Първанов.
Що се отнася до КТБ и дали трябва да извадят на светло имената на хората, кои са се облагодетелствали, кои са корумпирани, той намира за позитивно за обществото. Но тъй като в българската политика има много имитация, затова се въздържа да коментирам какво ще се случи.
Първанов изрази и своето мнение за антикорупционния закон и органът, който ще трябва да бори корупцията по високите етажи на властта. Той винаги е споделял идеята, че този орган трябва да бъде колективен и равно отдалене от всички власти. Но така, както е замислен сега, очевидно всещи ще бори корупцията на другия, което пак ни връща в схемата на уговорения мач.
Георги Първанов обясни, че когато е бил президент винаги е настоявал за повече пари за отбрана, но никога не е позволявал да дава експертно мнение, препоръка или да настоява да се реализира една или друга сделка. И макар вече да сме избрали нашата ориентация – да бъдем член на НАТО, решението по отношение на военните изтребители трябва да се вземе в интерес на страната, а не за да ни потупат по рамота. Но не взима страна по този дебат, защото не му е работа.
Бившият президент отново защити идеята си за втора атомна централа. Той е категоричен, че АЕЦ „Белене“ е нужна на страната, защото именно този тип енергетика е в състояние да издърпа напред българската икономика.
Георги Първанов разкри още, че в момента пише книга, в която иска да представи огромен масив от автентични документи, спомените си от лични разговори и отношения, чрез които да подреди паметта за това, което му се е случило в политиката.
Още от България
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България