По своята същност Русия настоява за капитулация на Украйна или статут на марионетка
В първите дни на пълномащабното нахлуване Москва е предложила на Киев проект за мирен договор, който по своето съдържание и същност е настояване Украйна да признае капитулацията си. Това съобщава "Радио Свобода", позовавайки се на документа, предоставен на редакцията.
Този „Договор за урегулиране на ситуацията в Украйна и за неутралитет на Украйна“ е с дата 7 март 2022 г., когато е бил предаден на Украйна. Руската инициатива е само 11 дни от началото на инвазията и една седмица от началото на преките преговори между делегациите на Украйна и Русия, които се провеждат на територията на Беларус.
„Русия предложи договор, чиито едностранни условия означаваха капитулация на Киев. Ако украинската власт беше приела тези условия, това щеше да превърне Украйна в марионетно образувание, с фиктивен неутрален статут, с малка и немощна армия, без право на защита от страна на държавите в НАТО и без никакъв шанс да възстанови контрола си над Крим или Донбас“, отбелязват журналистите от „Радио Свобода“.
Документът, който съдържа шест страници основен договор и четири страници приложения, в осемнадесетте члена са описани условията за различни области, поставени от Русия към Украйна, които включват следните отстъпки:
- Украйна е трябвало да намали армията си до 50 000 души, включително 1 500 офицери, да разполага само с четири военни кораба, 55 хеликоптера и 300 танка.
- На Украйна би било забранено да разработва, произвежда, купува и разполага на своя територия ракети с обсег над 250 км. Русия си е запазвала правото в бъдеще да забранява на Украйна "всякакви други видове въоръжения, които могат да бъдат разработени в резултат на научни изследвания".
- Украйна е трябвало да признае "независимостта" на така наречените Донецка и Луганска "републики" в границите на административните области Донецк и Луганск в на нейна територия.
- Украйна е трябвало да финансира възстановяването на инфраструктурата в Донбас, разрушена след 2014 година.
- Украйна и Запад е трябвало да премахнат всички санкции срещу Русия, наложени след 2014 година.
- Руският език е трябвало да получи статут на държавен език в Украйна. Освен това Киев е трябвало да възстанови всички имуществени права на Украинската православна църква към Московския патриархат.
- Украйна е трябвало "да отмени и да не въвежда в бъдеще каквито и да било забрани на символи, свързани с победата над нацизма", т.е. да легализира отново съветската и комунистическата символика.
През следващите седмици този проект на „мирно споразумение“ претърпял промени на няколко етапа, след като Украйна изразявала своите възражения и прави предложения, като ситуацията на фронта се променяла. Последната известна версия на проекта за мирно споразумение датира от средата на април.
УНИАН припомня, че през юни тази година вестник The New York Times е публикувал пълния текст на проекта за мирно споразумение от 15 април 2022 г. Документът бил значително "по-мек" в сравнение с мартенската версия, но в него оставало настояването на Кремъл Украйна да признае своята капитулация.
Превод: Faktor.bg
Следете с Фактор
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
- 21:23, 23 Ноември, 2024
Орбан: На 12 декември вътрешните министри на ЕС ще подкрепят София и Букурещ за Шенген
- 20:50, 23 Ноември, 2024
ИТН: Не гарантираме, че Силви Кирилов ще откаже номинация за премиер, ако оглави НС
- 20:38, 23 Ноември, 2024
Още от Свят
Рюте ще посети Анкара и Атина през идната седмица
На 3-4 декември в Брюксел ще се проведе среща НАТО-Украйна
Бившият лидер на "Сириза" Стефанос Каселакис създаде нова партия
Той обяви ангажимент за силна, независима съдебна система и справедливо, приобщаващо общество
Орбан: На 12 декември вътрешните министри на ЕС ще подкрепят София и Букурещ за Шенген
Орбан отбеляза, че са проведени важни разговори с вътрешните министри на Австрия, България, Унгария и Румъния