САЩ смятат, че едно прекратяване на огъня във военното настъпление на Израел в ивицата Газа ще даде на палестинската военизирана групировка "Хамас" глътка въздух и ще ѝ позволи да се прегрупира и да осъществи ново нападение, подобно на това на 7 октомври, заяви днес американският държавен секретар Антъни Блинкън, цитиран от Ройтерс, пише БТА.
Топдипломатът на Белия дом направи изявлението по време на пресконференция в йорданската столица Аман, която даде съвместно с външните министри на Йордания и Египет, настояващи за незабавно спиране на огъня в анклава. Посещението на държавния секретар на САЩ в Йордания е част от втората му обиколка в Близкия изток след избухването на войната между палестинското ислямистко движение "Хамас" и Израел на 7 октомври.
На пресконференцията Блинкън подчерта единомислието на Вашингтон и арабските държави за това, че настоящото положение, в което ивицата Газа е под контрола на радикалното палестинско движение "Хамас", няма как да се запази. Той допълни, че е обсъждал със своите арабски колеги изготвянето на по-добър план за решението на конфликта чрез две държави.
Блинкън отбеляза и безпокойството на Вашингтон от насилието, проявявано на Западния бряг от екстремистки настроени еврейски заселници срещу палестинци.
Йорданският външен министър Айман Сафади заяви на свой ред, че Израел извършва "военни престъпления" и не може да се поставя над международното право. Сафади посочи, че основната отговорност за края на войната в Газа е на държавния секретар на САЩ.
Междувременно на срещата си с Блинкън външният министър на Катар шейх Мохамед бин Абдулрахман Ал Тани е заявил, че непрестанните израелски бомбардировки на ивицата Газа са усложнили посредничеството на емирството за освобождаването на заложниците, държани от "Хамас", предаде още Ройтерс.
Антъни Блинкън
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.