26 Февруари, 2026

Първоаприлска шега предизвика бунтове и безредици в Брюксел

Първоаприлска шега предизвика бунтове и безредици в Брюксел

Първоаприлска шега в социалните мрежи доведе до бунтове и сблъсъци с полицията в парка Буа де ла Камбре в южната част на Брюксел. Във връзка с фалшива обява за провеждането на многохиляден музикален фестивал, в парка се събраха около пет хиляди души, които в момента няколкостотин полицаи се опитват да разпръснат, предупреждавайки събралите се с мегафон за отговорност заради нарушение на карантинните мерки, съобщава кореспондентът на ТАСС от местопроизшествието, съобщава "Фокус".

От началото на март в белгийските социални мрежи започнаха да се разпространяват съобщения, че на 1 април музикалният фестивал „“Ла Бум“ ще се проведе в парка Буа де ла Камбре. Според тях на него са поканени 200 диджеи от цяла Европа, в парка ще бъдат инсталирани 5 сцени, а за удобство на участниците ще бъдат организирани автобуси от Париж, Лондон и Амстердам. Всичко това - безплатно.

Съобщенията съдържаха редица индикации, че това е шега: датата на фестивала е 1 април, имената на диджеите съдържат много разпознаваеми имена на белгийски политици и министри. Освен това самият факт на събитието, проведено в разгара на карантината, освен това, с безплатно участие, е ясен признак за лъжа. На 20 март дори на страниците на "организаторите на фестивала" имаше признание, че това е шега.

Това обаче не предотврати събитието. Към средата на следобеда полицията изчисли, че в парка са се събрали над 5000 души. Макар и да не откриват сцените, събралите се, предимно млади хора, започнали да организират празник, групирайки се около езерце на централната поляна на парка. В различни групи музика се чува от високоговорители, свързани към смартфони.

Танците са били прекъснати от полицията, която пристигна на мястото около час след началото на „фестивала“. Водно оръдие и конна полиция се притекоха на помощ на силите на реда, които започнаха да принуждава протестиращите да излязат от парка. Към 18:00 часа (19:00 часа българско време) в парка продължават сблъсъците с полицията. Служителите на реда извършиха няколко ареста, общият брой на арестуваните все още не е обявен. Няколко линейки пристигнаха в парка и поне един полицай е бил ранен.

Третата вълна на коронавирус продължава в Белгия, като броят на случаите нараства бързо и стабилно от началото на март. Според последните данни на Министерството на здравеопазването в кралството среднодневният брой на откритите нови случаи през последните седем дни е надхвърлил 4800 души дневно , броят на хоспитализациите и смъртните случаи расте. От 26 март всички магазини и училища в страната отново са затворени. Режимът на карантина, комендантски час и задължителното носене на маски в Белгия е в сила от октомври, а забраната за пътувания в чужбина без основателна причина - от края на януари.
Сподели:

Коментари (0)

Блъфира ли Путин? Москва предупреждава за саботажи на „Турски поток“ и „Син поток“

Блъфира ли Путин? Москва предупреждава за саботажи на „Турски поток“ и „Син поток“

Изявлението на руския президент повдига въпроси за сигурността на енергийната инфраструктура и за политическата логика зад предупреждението

Ще атакува ли Тръмп Иран - обратното броене тече

Ще атакува ли Тръмп Иран - обратното броене тече

Според наблюдатели това е един от най-критичните моменти в историята на Близкия изток

Нарендра Моди пред Кнесета: Индия стои твърдо зад Израел

Нарендра Моди пред Кнесета: Индия стои твърдо зад Израел

"Ние усещаме вашата болка, споделяме вашата скръб"