28 Ноември, 2024

Паундът падна отвисоко в първия делничен ден на Великобритания извън ЕС

Паундът падна отвисоко в първия делничен ден на Великобритания извън ЕС

Първият делничен ден на Великобритания извън ЕС и острата реторика преди предстоящите преговори между Лондон и Брюксел се отразяват зле на курса на паунда. В сравнение с високите стойности, които отбеляза преди Brexit, днес курсът е доста по-ниско.

Към 15:10 ч. българско време курсът на британската валута спрямо долара бе с 1.16% надолу и един паунд се обменяше за 1.3047 долара. Спрямо еврото пък курсът бе с 0.84% надолу и един паунд се обменяше за 1.1799 евро.

До голяма степен сривът на паунда се дължи на факта, че на 30 и 31 януари курсът му се повиши значително, докато инвеститорите и гражданите се подготвяха за Brexit и вероятно са се запасявали с британска валута.

Още един фактор вероятно е острата реторика между Лондон и Брюксел още преди старта на търговските преговори помежду им на 3 март. Тази сутрин стана ясно, че британският премиер Борис Джонсън е подготвил реч, че страната му дотолкова не иска да спазва повече европейските правила след края на преходния период след Brexit (31 декември 2020 г.), че е готова отхвърли потенциално споразумение за свободна търговия с ЕС.

„Няма нужда от споразумение за свободна търговия, което включва приемане на правилата на ЕС за конкурентоспособност, субсидии, социална защита, околна среда, както и ЕС не бива да бъде задължаван да спазва правилата на Обединеното кралство“, гласи част от речта на британския премиер, която предстои той да изнесе пред представители на бизнеса, мозъчни тръстове и посланици на чужди страни. Джонсън също така се очаква да заяви, че страната му ще просперира и без търговско споразумение с ЕС и че суверенитетът на една държава е по-важен от икономиката.

Същевременно главният европейски преговарящ за Brexit Мишел Барние представи своите приоритети за бъдещите преговори с Лондон и подчерта, че Великобритания не може да очаква нулеви мита и нулеви квоти за вноса и износа с ЕС, освен ако не се съгласи да гарантира напълно честни условия за конкуренция между британските и европейските компании. Главният европейски преговарящ призова за запазване на еднаквите правила при предоставяната на фирмите държавна помощ, при социалните помощи, както и при екостандартите.

Не на последно място Барние предупреди, че всички страни членки на ЕС, както и Обединеното кралство, трябва да се подготвят за перспективата в края на 2020 г. да се случи т.нар. „твърд Brexit“ – прекратяване на отношенията между Блока и Кралството без споразумение за свободна търговия, безвизови пътувания и т.н. (https://www.economic.bg)
Сподели:
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав

 Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство