27 Ноември, 2024

„Точка“(Македония): От българската партия „Атака“ лансират идеята на Путин за българо-сръбски православен съюз

„Точка“(Македония): От българската партия „Атака“ лансират идеята на Путин за българо-сръбски православен съюз

Основателят на партия „Атака“ Павел Шопов има идея за българо-сръбски православен съюз, който би бил близък до Вишеградската група.

Основателят на българската политическа партия „Атака“ Павел Шопов има идея за създаването на българо-сръбски православен съюз, който според него, би бил близък до Вишеградската група, предава македонското електронно издание „Точка“.
 
Според сръбския религиозен философ Мирослав Кевечи подобен съюз е политическа фантастика и няма никакъв реален шанс да се стигне до него. Кевечи заявява, че идеята се появява в таблоидни списания и от устата на интелектуалци, които имат естраден характер.

Той обяснява, че идеята се базира на основи, които не са решаващи за създаването на такива видове съюзи. „Тези идеи се появяват чрез политически лица, които се намират в крайната десница, и чиято политическа тежест от избори на избори, основно пада. Става дума за българската „Атака“, която е в съюз с още две партии“, заяви Кевечи пред Al Jazeera.

Мирослав Кевечи смята, че в този контекст се говори за православен съюз, но без консултации с религиозните организации. Кевечи твърди, че вече дълго време не може да се излезе от Хънтингтъновата парадигма за сблъсъка на цивилизациите.
„В най-новата си реч в Полша Доналд Тръмп отново отвори този въпрос. В тази парадигма съществуват западната цивилизация (главно обхващаща католическата и протестантската култура) и ислямската, индуистката и православната цивилизация.

Когато Хънтингтън говори за православната цивилизация, той има предвид на първо място Русия. Въпросът е сега дали сме в капан, определяйки света по такъв начин“, коментира сръбският философ.

Вишеградската група се формира в момента на падането на Берлинската стена и разпада на СССР. Тази група помогна на въпросните държави да влязат в ЕС.

„Ако търсим паралел, то в подобен Балкански съюз трябва да бъдат Албания, Сърбия, Македония, Босна и Херцеговина, Черна гора, така че тези държави чрез него да влязат в ЕС. Православието само по себе си няма добре изграден политически състав, за разлика от Католическата църква. Въпросът е дали можете да кроите съюзи за нещо, което не е ясно специализирано и не отговаря на нуждите на населението или политиките на региона“, продължава Мирослав Кевечи.

Основателката на сръбския Хелзинкски комитет Соня Бисерко отдавна говори, че създаването на такъв съюз се поддържа от Русия, разчитайки на православието.

„Руският философ Александър Дугин, който е от най-близките на Владимир Путин, е идеолог на православния съюз.
Той смята, че „новият геополитически порядък“ на Балканите трябва да се основава на насърчаването на интеграционните процеси в посока север-юг. Това значи, че трябва максимално да се поддържа засилването на връзката Белград-Атина-София.

Целият простор на Балканите представлява сложен конфигурационен проект на общославянска южна федерация, която включва Сърбия, България, Македония, Черна гора и сръбска Босна.

В това творение сърбите, изтъква Дугин, представляват евразийски импулс и са носители на хартленда. В такъв порядък Македония би получила специален статут, за да се отстранят разногласията между трите балкански православни държави“, изтъкна Бисерко.

Сподели:
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина

МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина

„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."

Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство

Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство

В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.

Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията

Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията

"Решението е автономно мое"