България ще положи усилия за повече инфраструктурни, енергийни и други проекти, които да доближат Западните Балкани до Европейския съюз, когато поеме шестмесечното ротационно председателство на блока през януари. Това заяви министърът на българското председателство Лиляна Павлова в интервю за "Ройтерс", посочва "Дневник".
Сърбия, Черна гора, Албания, Македония, Босна и Косово полагат усилия да се присъединят към ЕС. Въпреки че блокът е изправен пред много предизвикателства, включително Брекзит и реформите в еврозоната, еврокомисарят по разширяването Йоханес Хан заяви през седмицата, че има "повече воля" да се обмисли бъдещо разширяване на съюза, припомня агенцията.
По думите на Павлова по-тясното сътрудничество със Западните Балкани, включително по въпросите на сигурността и миграцията, е от ключово значение за мира и стабилността в ЕС. "Мирът, спокойствието, стабилността и бъдещето на Европа минават през Западните Балкани. Европейският проект няма да бъде завършен без тях", коментира Павлова пред "Ройтерс".
"Интеграцията е естествен процес, който донякъде избледня, но тя е процес, който трябва да продължи, сега е времето, ако не искаме да пропуснем момента", каза Павлова, като все пак подчерта, че България не може да обещае по-бързо присъединяване на съседите си от Западните Балкани.
"Категорично не искаме да даваме напразни надежди. Но когато ги подкрепяме с проекти, с инвестиции, когато се чувстват част от европейското семейство, това е европейската перспектива, за която говорим", посочи министърът.
България ще бъде домакин на срещата на върха ЕС - Западни Балкани на 17 май, която Павлова се надява да доведе до конкретни споразумения за стимулиране на транспортните, енергийните и дигиталните връзки между Западните Балкани и съюза.
България ще настоява за повече еврофондове за нови магистрали, железопътни линии и енергийна инфраструктура, за да свърже региона с блока, както и за финансиране от Световната банка, Европейската инвестиционна банка и Европейската банка за възстановяване и развитие. България също така иска да намали таксите за роуминг за Западните Балкани.
Според източници от ЕС Сърбия и Черна гора, които вече започнаха преговори, може да се намират най-близо до влизането в ЕС, вероятно около 2025 г.
По време на председателството България ще положи усилия източните страни, които се опитват да догонят по-богатите западноевропейски държави, да не пострадат от значително орязване на финансовата помощ на ЕС след излизането на Великобритания от съюза през 2019 г.
Лиляна Павлова
Интеграцията е естествен процес, който трябва да продължи, смята още тя
Фактор Фактор
Още от България
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.
КНСБ: Ако хората не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата
"Когато ДДС ставката беше намалена - тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба"
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"