Дружеството "СФ-БТ", което до миналата есен бе част от структурите на "Булгартабак", е продало сградата на Полиграфическия комбинат за 25 млн. евро на "Алнуаими груп", притежавана от иранеца с български паспорт Муханнед Наджим Абдуллах ал Нуаими. Той е собственик и на оръжейния търговец "Аполо инженеринг", който за 2014 - 2016 г. има общо над 900 млн. лв. приходи и 150 млн. лв. печалба.
За сделка от края на октомври 2017 г. става ясно от сигнал до прокуратурата на неправителствената организация "Ние, гражданите". В него се изтъква, че има очевидна измама с разпределението на осребреното от синдиците на КТБ имущество на банката и по тази причина атакуват публично всяка сделка, ощетила вложителите на КТБ. Случаят много прилича на "делото за 102 млн. лв." за сградата с централата на КТБ на пл."Гарибалди" в София.
В сигнала се изтъква, че има очевидна измама с разпределението на осребреното от синдиците на КТБ имущество на банката и по тази причина атакуват публично всяка сделка, ощетила вложителите на КТБ. Случаят много прилича на "делото за 102 млн. лв." за сградата с централата на КТБ на пл."Гарибалди" в София.Преди година "Аполо инженеринг" изненадващо се появява в списъка за разпределение на първите 534 млн. лв. от масата на несъстоятелността на КТБ като обезпечен кредитор с вземане за 3.94 млн. лв.
Дружеството изпреварва останалите кредитори благодарение на мистериозен договор за срочен заем от далечния 1 юли 2009 г., като като към него е сключен договор за залог на вземания на 7 юни 2014 г. - само 13 дни преди поставянето на КТБ под специален надзор.
Този договор за особен залог обаче не е вписан в Централния регистър на особените залози (ЦРОЗ) и срещу него е имало възражение, което е уважено от Фонда за гарантиране на влоговете, което на свой ред се обжалва от "Аполо".
Още от Бизнес
Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути
УНСС обяви започването на първата магистърска програма по криптоикономика от 2025 г. и автентичността на дипломите там също ще бъдат гарантирани чрез блокчейн технологии
Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация
Сега се очаква цените да се повишат със 7-8% през 2025 г., което коригира по-ранната прогноза за 2025 г., която беше между 4,5 и 5%
КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините
Във фокуса на наблюдението на Комисията за защита на конкуренцията са основни хранителни стоки, като яйца, мляко и млечни продукти, месо, брашно, хляб, олио и др.