Кабинетът "Петков" е поел ангажимент до 2026 г. България да затвори въглищните централи. Това стана ясен от днешното изявление пред журналисти в парламента на служебния вицепремиер по управление на европейските средства Атанас Пеканов, който участва в среща на 10 парламентарни комисии с генералния директор на Работната група за възстановяване и устойчивост на Европейската комисия Селин Гауе., която отговаря за Плана за възстановяване и устойчивост.
В Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), договорен между Европейската комисия и кабинета "Петков", има ангажимент за намаляване на вредните емисии в сектор „Енергетика“ до 2026 г. с 40 процента. Не е ясно заложен механизмът, по който това да се случи, посочи Пеканов.
Фокусът на разговорите е бил именно Планът за възстановяване и устойчивост и предвиденият в него ангажимент за намаляване на въглеродните емисии. На въпрос може ли този ангажимент да бъде изпълнен, без да се затварят въглищните централи, Пеканов коментира, че изпълнителната власт в бъдеще ще има реална възможност да измисли най-добрия възможен начин това намаление да бъде изпълнено, без да се затварят въглищни мощности.
„Службите на ЕК бяха ясни за това, че в момента договорът е такъв, какъвто е, и би отнело изключително много време, което ще рискува част от ресурсите, той да се промени. Не е заложено ясно, че трябва по един или друг начин това да се случи“, посочи Пеканов в отговор на журналистически въпрос може ли въпросното намаление да се случи без затваряне на въглищните мощности.
Изпълнителната власт в бъдеще ще има възможност да измисли най-добрия възможен начин това да се случи, за да се избегне директното затваряне на въглищни мощности, коментира той.
На въпрос дали можем да предоговорим вече договореното, Пеканов посочи, че по време на срещата със Селин Гауер ясно е бил даден сигнал, че подобни стъпки биха отнели месеци и ще рискуват всички тези проекти, които трябва в момента да започнат да се случват.
Предоговарянето означава спиране на текущата дейност по плана и работа по нов такъв, коментира вицепремиерът.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг