Не трябва да концентрираме цялата икономическа активност в София. Столицата така или иначе се развива добре, но останалите региони остават най-бедните в Европа. Ние споделяме, че метрото е важно, но не виждаме защо София не търси начин част от тези големи инфраструктурни проекти да ги финансира сама, а не само от държавния бюджет. Това заяви в студиото на БНТ вицепремиерът Атанас Пеканов.
Той припомни, че 5% от Плана за възстановяване и устойчивост са отделени само за проекти на столицата. То може да изглежда малко, но ако го сравним с всички останали градове, там проектите са по-малко. 560 млн. лв. в плана бяха заложени само за неща, които са за София, каза Пеканов.
Проектът за софийското метро няма да бъде ощетен, той ще се реализира. Търсим възможности от тези 560 млн. лв., които са специално за София в Плана за възстановяване, някакво намаление, за да можем да ги преразпределим на други места в страната.
Всички столици внасят най-много данъци. Част от ролята на бюджета е да търси преразпределение и да насочи част от средствата в други градове. От това имат интерес и столичани, убеден е той.
Във всички членки е така - столицата е отделен административен регион и получава по-малко от европейските средства. София е част от Югозападния регион и така този регион получава по-малко, но той се възприема и като по-богат, обясни вицепремиерът.
Засилване на парите по пера здравеопазване, образоване и енергетика - това е направил служебният кабинет в Плана за възстановяване, проекта за който вече е изпратен в Европейската комисия.
Намерили сме проекти, в които е имало излишни разходи, оттам прехвърляме към други, които са наш приоритет, каза Пеканов. По думите му някои проекти са добри и ги надграждат.
Имаме сериозен проблем с проекта за Напоителни системи. Има опасения, че ще навреди на околната среда по начина, по който е заложен, даде пример той.
Ще бъде поискана и допълнителна помощ от ЕК, за да се подобри капацитета на администрацията у нас, и тя да бъде подготвена да контролира харченето на парите и изпълнението на плана, съобщи Пеканов.
1,6 млрд. лв. ще бъдат получени тази година в българската икономика след финалното одобрение на плана в Брюксел, уточни вицепремиерът. По думите му няма опасност страната ни да загуби средства заради забавянето. Парите не са застрашени, каза той.
Службите на ЕК вече имат нашия проект на плана. Имат техническо време 1-2 седмици, за да ни върнат кое отговаря на критериите и кое не. През това време ние подготвяме в средата на юли да направим обществено обсъждане. И в края на юли ще сме готови с нашата версия на плана, разясни процедурата Атанас Пеканов.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг