Китай изрази днес несъгласието си с планирано за следващия месец посещение в Съединените щати на "сепаратисткия" кандидат за президент на Тайван - настоящият вицепрезидент Уилям Лай, предаде Ройтерс, информира БТА.
От своя страна Тайпе заяви, че не вижда причина Пекин да реагира прекалено остро на обикновено транзитно преминаване.
Тайванските президенти и вицепрезиденти обикновено посещават САЩ при пътуванията си до малкото останали държави, които поддържат официални дипломатически отношения с демократично управлявания остров, смятан от Пекин за негова територия. Лай ще присъства на полагането на клетва от новоизбрания президент на Парагвай Сантяго Пеня, но ще трябва да мине транзитно през САЩ на отиване и връщане от южноамериканската държава.
Пътуването до САЩ обаче има и друга цел за Лай, тъй като той се кандидатира за приемник на настоящата президентка Цай Инвен на следващите избори в Тайван през януари, а кандидатите за президентския пост обикновено посещават Вашингтон преди вота, за да обсъдят кандидатурата си с американски официални представители. Резултатите от социологическите проучвания до момента показват, че Лай има значителна преднина в надпреварата за президентския пост.
Подобни транзитни посещения разгневяват Пекин, който ги разглежда като скрита подкрепа от страна на Вашингтон за отделянето на Тайван от територията на Китай, както и за оспорване на териториалните претенции на Пекин, отбелязва Ройтерс.
Говорителката на китайското министерство на външните работи Мао Нин заяви, че правителството вече е подало дипломатическа жалба до САЩ за отмяна на плановете за посещение.
"Китай категорично се противопоставя на всякаква форма на официален обмен между Съединените щати и Тайван, решително се противопоставя на подмолните посещения на сепаратистите, подкрепящи независимостта на Тайван, под каквото и да е име или по каквато и да е причина, и решително се противопоставя на всякаква форма на покровителство от страна на Съединените щати в подкрепа на сепаратистите, подкрепящи независимостта на Тайван", заяви тя.
Президентската канцелария на Тайван съобщи, че Лай ще пристигне в Парагвай на 14 август, ден преди Пеня да встъпи официално в длъжност.
Китай неведнъж е отхвърлял предложенията за преговори от страна на Цай и нейното правителство, което смята за сепаратистко.
Лай разгневи Китай през 2018 г., когато заемаше поста на министър-председател, след като заяви пред парламента в Тайпе, че е "радетел на независимостта на Тайван" и че позицията му е, че Тайван е суверенна, независима държава - червена линия за Пекин.
Както Цай, така и Лай, твърдят, че Република Китай - официалното име на Тайван - вече е независима държава, въпреки че само 13 държави я признават официално, в това число и Парагвай, отбелязва Ройтерс.
Миналата седмица новоизбраният президент на южноамериканската страна Сантяго Пеня посети демократично управлявания остров и се срещна както с вицепрезидента Лай, така и с Цай Ингвен, която няма право да участва в президентската надпревара, тъй като вече има два мандата на президентския пост.
Тайпе заяви, че не вижда причина Китай да реагира толкова остро на обикновено транзитно преминаване на тайванския вицепрезидент през САЩ
Фактор Фактор
Още от Свят
Швейцария оправда Credit Suisse по делото за пране на пари от наркобандата на Брендо
Бивша служителка е имала връзки с Евелин Банев - Брендо и други съдружници
Седем европейски държави поискаха разширяване на санкциите срещу Русия
„Решени сме да засилим нашето възпиране и отбрана... и да разширим санкциите срещу Русия, както и срещу онези, които дават възможност за руската агресия“, се казва в тяхното изявление
Паниката в Русия заради спада на рублата се разпространи и върху пазара на хранителни стоки
Анализаторите прогнозират, че в близко бъдеще цените на вносните продукти в Русия ще се увеличат средно с 15-20%, при условие че девалвацията на рублата спре