22 Февруари, 2026

Пекин: Китай е от правилната страна на историята в изтощителната си търговска война със САЩ

Пекин:  Китай е  от правилната страна на историята в изтощителната си търговска война със САЩ

Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Твърдо вярваме, че ако се противопоставяте на света и на истината, само ще се изолирате“, каза Джао.

Високопоставен китайски икономически служител заяви, че Пекин е „от правилната страна на историята“ в изтощителната си търговска война със САЩ, предаде АФП.

Откакто се завърна на президентския пост през януари, американският президент Доналд Тръмп наложи 10-процентни мита на повечето търговски партньори на САЩ и отделна 145-процентна такса върху много продукти от Китай.

Пекин отговори със собствени 125-процентни мита върху американските стоки.

В реч в Пекин на пресконференция, на която официални лица обещаха по-големи стъпки за предпазване на затъващата китайска икономика от въздействието на противопоставянето, старшият икономически плановик Джао Ченсин заяви, че Пекин е „от правилната страна на историята“.

„Твърдо вярваме, че ако се противопоставяте на света и на истината, само ще се изолирате“, каза Джао.

„Само като пътуваме със света и с морала, можем да спечелим бъдещето“, добави той.

По думите му Съединените щати „разиграват карти от въздуха, тормозят и се отмятат от думата си“, като осъди „едностранчивостта и тормоза“ на Вашингтон.

На 27 април министърът на финансите на САЩ Скот Бесент защити бурната тарифна политика на Тръмп, която разтърси пазарите, като начин за създаване на „стратегическа несигурност“, която дава предимство на Вашингтон.

Десетки държави са изправени пред 90-дневен срок, който изтича през юли, за да сключат споразумение с Вашингтон и да избегнат по-високи, специфични за всяка държава ставки.

Пекин обаче се зарече да се бори с търговската война „докрай“ и отрече твърденията на САЩ, че води преговори с Вашингтон.

Китай обаче призна, че глобалните икономически колебания са натоварили икономиката му, която отдавна зависи от износа.

„Външният натиск се засилва“, заяви Ю Цзядун от китайското министерство на труда.

„Налагането от страна на САЩ на последователни високотарифни мерки създаде производствени и оперативни предизвикателства за някои експортно ориентирани компании и се отрази на работните места на някои работници“, каза той. | БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Сибига: Русия нанесе ракетен удар по американско предприятие

Сибига: Русия нанесе ракетен удар по американско предприятие

Той подчерта, че не става дума за военен обект, а за завод, който работи от 90-те години на миналия век и е една от първите големи инвестиции на САЩ в независимата икономика на Украйна

Стив Уиткоф: Ще срещнем Зеленски и Путин

Стив Уиткоф: Ще срещнем Зеленски и Путин

„Възможно е това да бъде тристранна среща с участието на президента (Тръмп – б.р.). Ще видим", каза той

Хили: Искам да бъда министърът, който ще разположи британски войски в Украйна

Хили: Искам да бъда министърът, който ще разположи британски войски в Украйна

Лондон вече е отделил над 250 млн. долара за подготовка на собствените си въоръжени сили за евентуално разполагане