Китай не иска да бъде засегнат от западните икономически санкции срещу Русия, заяви китайският външен министър, в момент, в който натискът върху Пекин да оттегли подкрепата си за изолираната Москва нараства.
"Китай не е страна в кризата, а още по-малко иска да бъде засегнат от санкциите", заяви Ван Ий, според публикувания във вторник отчет на телефонния разговор с испанския му колега Хосе Мануел Албарес.
„Китай винаги се е противопоставял на използването на санкции за решаване на проблеми, още по-малко на едностранни санкции, които нямат основание в международното право, и които ще навредят на поминъка на хората във всички страни", каза Ван Ий.
Почти три седмици след като руските войски навлязоха в Украйна, силите на Москва бомбардираха и обсадиха няколко града. Сраженията отнеха живота на хиляди хора и разрушиха инфраструктурата, както и накараха милиони да напуснат страната.
Коментарите на Ван Ий бяха публикувани след седемчасова среща между високопоставени американски и китайски представители в Рим, на която Вашингтон заяви, че САЩ са изразили загриженост за дружбата между Русия и Китай.
В последно време Москва и Пекин се сближиха в рамките на това, което Вашингтон разглежда като все по-враждебен съюз на авторитарните ядрени сили.
Пекин не е осъдил открито действията на Москва в Украйна, а американските медии съобщиха, че Русия е поискала от Китай военна и икономическа помощ, тъй като войските ѝ се борят да си извоюват позиции, а икономиката ѝ е изправена пред опустошение от западните санкции.
По време на срещата в Рим в понеделник със съветника по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан висшият китайски дипломат Ян Цзечи повтори позицията на Китай, че Пекин е "ангажиран с насърчаването на мирните преговори", съобщи официалната информационна агенция Синхуа.
На срещата Китай призова всички страни да проявят "максимална сдържаност" и да "защитят цивилното население" в украинската криза.
„Международната общност трябва да подкрепи тези преговори, за да се постигнат съществени резултати възможно най-скоро“, заяви Ян.
Вашингтон се надява, че Пекин може да използва влиянието си върху Путин.
Въпреки че Пекин не подкрепя западните санкции, Белият дом оказва натиск върху втората по големина икономика в света да се въздържа от спасяване на Русия от потенциален фалит или изпращане на оръжия. /БГНЕС
китайският външен министър Ван Ий
Китай не е страна в украинската криза, както и не иска да бъде засегнат от антируските санкции, заяви в телефонен разговор с испанския външен министър Хосе Албарес
Фактор Фактор
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства