Има потвърдени исторически факти, които не оспорва и българската историография, че Ванчо Михайлов е бил сътрудник на Хитлер. Това заяви днес президентът на РС Македония Стево Пендаровски, коментирайки изявлението на президента на България Румен Радев за Иван Михайлов и фашизма, съобщава БГНЕС.
„През 1944 г. той идва в Скопие по инструкция на Хитлер в опит да създаде независима македонска държава и след като не получава подкрепа от местното население, докладва на шефа си в Берлин, че това не е възможно. Само това е достатъчно да го определи като фашист, нацист. Ако си последовател на тази идеология, ти си нацист. Ако използваш, както в неговия случай, нацистка идеология за постигане на собствени политически цели, пак си нацист. В противен случай бихме говорили за военнопрестъпник. Ние не казваме, че е бил такъв, а че безспорно е бил последовател и е използвал услугите на фашисткия режим в Берлин по онова време”, подчерта Пендаровски.
Изказването му бе по повод изявлението на българския президент Румен Радев, че след установяването на югославската диктатура в Македония десетки хиляди хора са изпратени и убити в концентрационни лагери. Според Пендаровски това е лъжа, която се повтаря с политическа цел.
„Няма нито един достоверен исторически източник, който да потвърди, че по онова време 10 000 души са били в концентрационни лагери в Македония. Нито един – нито в българската, нито в македонската, нито в световната историография. Нещо, което може да се вмести в определението за концентрационен лагер по времето на бивша Югославия, е съществувало единствено на Голи Оток в днешна Хърватия. На територията на Македония никога не е имало концентрационни лагери – нито тогава, нито днес. Бройката от уж 10 000 убити е лъжа, голословие за политически цели”, заяви Пендаровски.
Позицията на македонската държава е, че трябва двете страни да се концентрират върху реалните критерии за приемане в ЕС, а не да се дава предимство на решаването на исторически въпроси.
Ако се фокусираме основно върху решаването на историческите противоречия, никога няма да се договорим. Ако се концентрираме върху реалните критерии за членство в ЕС – върховенство на правото, борба с корупцията, човешки права и свободи, можем много бързо да дойдем до взаимноприемливо решение. Ако говорил дали в ХI век Самуил е бил българин, македонец, арменец и т.н., никога няма да се споразумеем. Историята е за историците. Аз, колегата Радев, всички ние не сме избрани на избори, за да решаваме кой с каква националност е бил по време на Самуиловото царство. Ние сме избрани от гражданите да решаваме сегашните проблеми.
Относно вписването на българите в конституцията Пендаровски заяви, че има политическа воля, но остава въпросът кога трябва да се направи това и каква е гаранцията, че по-нататък някое бъдещо българско правителство няма да поиска повторна промяна на конституцията или да постави други политически въпроси. Според него най-подходяща за този случай е формулировката от Преспанското споразумение. /БГНЕС
Румен Радев и Стево Пендаровски
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."