23 Ноември, 2024

Пентагон лийкс: Един от китайските балони е прелетял над американски самолетоносачи

Пентагон лийкс: Един от китайските балони е прелетял над американски самолетоносачи

Разузнавателните служби са знаели за още няколко китайски балона

Един от китайските балони e прелетял над ударна група на американски самолетоносачи, а друг се e разбил в Южнокитайско море, пише вестник „Вашингтон пост”, позовавайки се на секретни документи на американското разузнаване, изтекли онлайн. Изтичането на данни от Пентагона получи прозвището „Пентаго нлийкс”

Вестникът пише, че според документите американското разузнаване продължава да има въпроси относно истинските възможности на балона, който прелетя над континенталната част на САЩ през януари и февруари.

В материалите се казва още, че разузнавателните служби са знаели за още няколко китайски балона.

Както беше отбелязано, балонът, който прелетя над САЩ тази година и бе наречен Killeen-23 от американските разузнавателни агенции, е носил различни сензори и антени, които правителството на САЩ.

„Според друг класифициран документ, втори балон е прелетял над ударна група на американски самолетоносачи в инцидент, за който досега не е докладван, а трети се е разбил в Южнокитайско море, въпреки че не са посочени конкретни дати за изстрелване“, пише вестникът. Ударната група на самолетоносача е била в Тихия океан.

Вестникът посочва, че един от трите документа, изготвен от Националната агенция за геопространствено разузнаване (NGA) на САЩ и датиран от 15 февруари, съдържа най-подробната правителствена оценка до момента на Killeen-23 и два балона от минали години, наречени Bulger-21 и Акардо-21. От документите не става ясно кой от тях е прелитащ над ударна група самолетоносачи и кой се е разбил се в Южнокитайско море. Според документа Bulger-21 е имал сложно оборудване за наблюдение и е обиколил земното кълбо от декември 2021 г. до май 2022 г., Accardo-21 е носил подобно оборудване, както и „облицован с фолио шарнирен сензор“. Неназован американски служител е пояснил, че тези балони са именувани по азбучен ред от А до Я. Вестникът пише, че балоните очевидно са кръстени на известни престъпници.

Според вестника анализаторите от американското разузнаване са стигнали до заключението, че балонът, летящ над страната, може да генерира достатъчно енергия, за да работи с „всяка“ технология за наблюдение и разузнаване, включително тип радар, който може да вижда през нощта, през облаци и тънки материали.

Изданието отбелязва, че според един от документите проникването на балона във въздушното пространство на САЩ в края на януари вероятно е изненадало представителите на китайското правителство. Според документа информацията за проникването вероятно е била „силно скрита“ в китайската армия, за която се твърди, че няма силен ръководен надзор върху програмата за балоните. В документа се казва още, че някои членове на китайското правителство смятат реакцията на китайското МВнР за лоша, тъй като е допуснала кризата да стане „сензационна“. Вестникът добавя, че според документите Killeen-23 е съдържал параболична антена с диаметър 1,2 метра, няколко неидентифицирани сензора и, вероятно, мачтова антена.

В началото на февруари американските военни свалиха над Атлантическия океан китайски балон, който преди това прекоси цялата сухопътна част на САЩ. Пекин твърди, че това е цивилен метеорологичен балон, като отрича обвиненията в шпионаж.

По-рано в. „Ню Йорк таймс” съобщи, че нова част от секретни американски документи за Украйна, Китай и Близкия изток са изтекли в мрежата. Твърди се, че повече от 100 документа може да са попаднали в интернет. Щетите от това се оценяват като значителни. /БГНЕС

Сподели:

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства

Рюте ще посети Анкара и Атина през идната седмица

На 3-4 декември в Брюксел ще се проведе среща НАТО-Украйна