24 Ноември, 2024

​Два атентата срещу Трактора, а той все смята, че са го объркали!?

​Два атентата срещу Трактора, а той все смята, че са го объркали!?

Изстрел с гранатомет в София срещу Алексей Петров - бивша барета, човек на ДС, силов застраховател, бос от ъндърграунда, таен агент на НСС и ДАНС, доц. по икономика, и любимец на много партии и политици върна България към мутренските години и показните атентати в столицата. Усещането, че МВР е под упойка, а ръководството му е част от социологическата грешка се засилва след всяка поредна провокация срещу гражданския мир.

Всъщност това е вторият официален опит за покушение през последните 13 години срещу Алексей Петров, известен в борческите среди и с прякора Трактора.

Сигналът за инцидента е получен в МВР в 8.54 часа на телефон 112, няколко минути след като жителите на кв. „Кръстова вада” чуват мощен взрив. Алармирал е охранител на Петров, който не е бил на работа. Атентатът става в непосредствена близост до ул. „Арарат“ където живее бившата барета, а съкооператори са му все интересни личности – бившия главен прокурор Никола Филчев, екс шефът на баретите Филко Славов, бившият ректор на УНСС и настоящ депутат от АБВ Борислав Борисов.

Организирано е издирвателно мероприятие в София и страната за автомобил, за който е установено, че е бил на мястото на местопроизшествието, обяви по-късно министър Бъчварова от парламентарната трибуна. Тя уточни, че са изпратени полицейски служители, които са установили, че има изстрел с РПГ. Установено е, че няма пострадали лица, има само външни увреждания на автомобила Петров, който е бил с висока степен на защита.

Мишената

обяснява чистосърдечно пред медиите, че най-вероятно е станала грешка, объркали са го, инак звучи като доста лоша реклама, че в европейска страна стрелят посред бял ден по доцент и собственик на застрахователна компания.

От Софийска градска прокуратура обясняват, че разследват „опит на убийство по начин и средства, опасни за мнозина - стрелба с гранатомет по лек автомобил – престъпление по чл. 116 ал.1 т.6 от НК вр. с чл. 18 ал.1 НК”.

„Трактора е доста сложна личност, през която се преплитат много интереси, пари и власт стигащи до висши нива в държавата, задкулисни кръгове, стари зависимости и обвързаности с лица от елита в политиката, бизнеса и андърграунда. А това затруднява изключително много разследването и пречи за фокусиране върху няколко основни линии“, коментира пред Faktor.bg криминалист запознат с покушението. 

Той е категоричен, че в никакъв случай не може да става дума за грешка, защото килърите явно са били запознати добре с обичайното движение на мишената и не случайно са избрали тихо място, близко до дома му, изчаквали са го, имали са ясен план за измъкване от района.

„Най-вероятната версия за стрелбата на този етап е предупреждение. Петров не е трябвало да бъде убит, а само сплашен и предупреден. Всеки наемник, който би приел

мократа поръчка срещу Трактора,

е пределно наясно, че излиза срещу голяма акула, пазен от добра охрана, но способен и сам да се защити и окаже съпротива. Тоест срещу него не са изпратени аматьори или улични хулигани, както изказа предположения бивш секретар на МВР. Най-малкото за да се изправиш като килър срещу Алексей трябва да имаш желязна психика и натренираност в подобни екстремни ситуации“, анализира нашият източник. Според него мотивите за зловещото предупреждение са най-вероятно заради неуредени бизнес отношения, нелоялна конкуренция или преразпределяне на територии. Не е тайна от години, че бившата барета има много врагове, но той едва ли сам ще даде конкретни насоки на криминалистите.

„Самоинсциниране на атентата също е версия, която разследващите не изключват. Алексей Петров е с много опит, комбинативна личност, която знае как да отиграе всяка ситуация. Подозрително е, че след неуспешния изстрел нападателите са успели да се измъкнат, а охраняващите бившия съветник в ДАНС не са реагирали адекватно и са дали шанс на килърите да се спасят безнаказано“, допълва още анализът си криминалистът.

Едвин Сугарев, който е стар опонент на Трактора също набляга пред Faktor.bg на версията за инсценировка.

„Ако реши да се появи отново на сцената, не е невъзможно да го направи чрез подобна грандиозна акция. Не бих изключил причината за стрелбата да е възобновяването на делото „Октопод”. Сега тепърва Алексей Петров отново ще заеме позата на човек, който е преследван и животът му е в опасност. Вече се нагледахме на такива пози от негова страна. Ако подобни събития започнат да се случват все по-често, можем да говорим за връщането на мутренските времена“, посочва Сугарев.

Проверява се и версия за дестабилизиране на властта, в навечерието на избори и важни проблеми, пред които България е изправена заради кризата с бежанците.

И при двата официални атентата срещу Алексей Петров, интересни са 

реакцията на властта и неговите обяснения

Днес депутатите в парламента обявиха, че настояват вицепремиерът и вътрешен министър Румяна Бъчварова да дойде в Народното събрание и да даде разяснения за стрелбата. Тя изпълни искането им, посочвайки, че има свидетели, които се разпитват. Според нея не е в интерес на разследването да има изтичане на информация. Властта по-скоро беше сдържана и сякаш се притесняваше повече за собствения си комфорт и сигурност.

Преди 13 години обаче ситуацията е коренно различна.

На 15 август 2002 г. на излизане от офиса си в плувен комплекс "Спартак" Петров е прострелян. Куршумите са изстреляни малко преди 23 ч. От комплекса излизат двама мъже и жена, отправят се към паркинга, но са парирани от изстрели, идващи от отсрещната горичка. Единият мъж и жената падат на земята. Оказва се, че раненият е Алексей Петров, а дамата Ива Павлова, собственик на туристическа фирма. Придружаващият ги Румен Пешев също е леко ранен, но се хвърля върху Петров, за да го предпази. Изскачат гардове на Трактора и започват да стрелят към нападателите, но те се измъкват.

Босът на „Спартак“ е откаран в "Пирогов". Един от куршумите е счупил 2 от ребрата му, другите са засегнали ръката и крака му, има рана на кръста, но няма опасност за живота му.

С леки наранявани и повече уплаха се измъкват и спътниците му.

"Когато бях на алеята между изхода и паркинга, чух изстрел, след което се хвърлих на земята, понеже ме раниха в крака. Започнах да лазя напред и настрани и последваха други изстрели. Тогава усетих, че съм ранен в корема", разказва Петров пред медиите.

И тогава той също няма обяснение защо е нападнат.

"Аз се занимавам с научна работа като докторант към УНСС, пътувам непрекъснато в чужбина. Фирмите, с които работя, са ми от по-дълъг период. Нямам нови сделки, които да са повод за някакъв проблем. Не съм имал заплахи", заявява Алексей Петров.

Властта тогава обаче е доста притеснена от покушението. Премиерът Симеон Сакскобурготски лично се интересува от случая. Малко преди това той взима решение да предложи доц. Петров за шеф на Националния статистически институт, но атентата проваля назначението. Бившата барета е много близък до управляващите от НДСВ. Притеснени за живота му са обаче и на „Раковска“ 134. Очевидци си спомнят, че тогавашният син лидер и настоящ посланик в Турция Надежда Михайлова прекъсва на следващия ден заседание на НИС на СДС когато съобщават за атентата. Настоящият премиер Борисов пък в качеството си на главен секретар на МВР се оказва в болницата един от първите посетители на ранения.

Дни по-късно Алексей Петров разкрива, че през 2000 г. получил информация че бившата барета Николай Добрев, известен като Бай Добри и хората му готвят покушение срещу него.

"Николай е бивш командос. Служили сме заедно 10 г. Веднъж му спасих живота, когато го затрупа лавина", разказва Петров и твърди, че не вярва, Бай Добри да е ангажиран с убийството му. По-късно обаче от втори канал получил потвърждение на същото информация и подробности как е трябвало да стане покушението. Информаторът получава статут на защитен свидетел.

В показанията си заявява, че групата на Бай Добри е готвила и други мокри поръчки, а в медиите я наричат 

„фабрика за убийства“

Алексей Петров съобщава пред следствието и за друго покушение срещу него. Този път заплахата идвала от бившия му съдружник Валентин Шотев, който предлагал 30 хил. долара, за да го убият. Години по-късно същият Шотев се оказа свидетел на прокуратурата срещу Алексей Петров по мега делото „Октопод“, което се влачи и до днес.

Като обвиняем по делото „Октопод“ Петров се опита да заплете интригата, че в атентата срещу него през 2002 година, имал участие и Бойко Борисов, но като отговорен и лоялен гражданин не оповестил тогава версията. Соченият за октопод обясни пред журналисти, че мотивът на Борисов би могъл да бъде тяхната конкуренция в МВР. По това време той е бил основен кандидат за шеф на ГДБОП, докато Борисов е искал да наложи свой човек.

Борисов, който тогава бе премиер в първото правителство на ГЕРБ, веднага парира подмятанията на Трактора: "Ами той за четири години като шеф на ДАНС защо не разкри атентата? Или не сподели с някой? Просто търси сега оправдание".

Освен със СДС и НДСВ през годините Петров се оказва изключително близък до бившия президент Георги Първанов, но и до премиера на Тройната коалиция Сергей Станишев, който го лансира за съветник при създаването на ДАНС. Името на бившата барета бе замесено и със създаването на РЗС, партията бе дълго време основният рупор срещу враговете на Октопода. По-късно името му се свърза с „Нова сила“, която го издигна и за президент на републиката, а

последното изкушение на Петров в политиката

бе създаването на българската СИРИЗА, начело с офицера Енчев, но след драмите в Гърция проектът се разпадна.

Алексей Петров се оказа и в центъра на няколко скандала с Румен Петков и братя Галеви, и разработката на ДАНС „Галерия“ - за подслушване на журналисти.

Трактора става посредник и инициатор за среща на тогавашния вътрешен министър с босовете от Дупница, заради която Румен Петков се раздели с министерския пост, срещу Галеви започна разследване, а доцентът по икономика бе осветен като секретен сътрудник на контраразузнаването.

Името на Алексей Петров се свързва от различни източници и с покушения и опити за атентати срещу Андрей Луканов, банкерката Цветелина Бориславова, босът Гриша Ганчев, Ахмед Доган и дори срещу бившия му съдружник Златомир Иванов – Баретата. Нито едно от тях обаче не е доказано и така се превръщат само в градски легенди.

През 2010 години бившият съветник в ДАНС бе показно арестуван и обвинен за глава на родната мафия. Делото "Октопод" срещу него се точи от 2011 г., със смяна на съдии, прокурори, спиране и възобновяване. А Петров упорито иска да изчисти връзките си с ъндърграунда и да бъде приет от обществото единствено като почтен учен и бизнесмен. Но поредният атентат "уби" отново амбициите му.

Сподели:

100 години храм „Св. Александър Невски“ – 100 години се кланяме на фалшив светец, васал на Златната орда

Руската духовна окупация продължава, а това е гавра с паметта на Апостола и останалите български светци

Доклад-бомба: Офицери от армията и разузнаването на НАТО в колаборация с руските мрежи за хибридни операция

Руски държавни медии прокарват промосковска пропаганда чрез сенчести културни и политически организации

Представянето на един антибългарски пасквил в Босилеград - сръбски буламач, нито се яде, нито се пие...

Да теглиш гранична бразда посред селото, да разделиш семейства, братя и сестри, роднини и съседи и после да твърдиш, че те принадлежат на различни етноси, е истинско престъпление