Как беше номиниран и впоследствие избран последния председател на ЦИК? Механизмът на неговото издигане и представяне пред обществото докосна върховете на двуличието, манипулативността и липса на всякакъв морал. Постът, заеман някога от такива светила в правната наука и обществото като проф. Живко Сталев бе сведен до кандидатура, старателно увита в демократичен целофан от човекът, който може да каже всичко – Мая Манолова - и поднесена на обществото с океан от неистини.
Как се създава необходимия продукт?
Кандидатурата на Ивелина Алексиева за член, а впоследствие за председател на ЦИК беше издигната сякаш спонтанно от малко известният в обществото Институт за модерна политика (ИМП). Това е фондация, основана и ръководена еднолично от Борислав Цеков, юрист, депутат от царските листи, впоследствие отцепил се с Новото време, върнал се към НДСВ, отишъл при Кунева, махнал се оттам, върнал се отново в НДСВ и отново го напуснал…и т.н. Самата Ивелина Алексиева е изпълнителен директор на същия ИМП.
Сега започва създаването на легендата. Кандидатът, който после ще подкрепи БСП трябва да бъде представен пред обществото като независим, популярен, с авторитет, изтъкнат, масово и спонтанно подкрепен от широките маси.
Изтъквано е, че този човек е гражданска кандидатура, която не трябва да се свързва с партийно предложение, защото така олеква. Тя лицемерно трябва да бъде представена като независима, по абсолютно същия порочен начин, по който на местни избори кандидат за кмет се представя от дадена политическа сила като „независим, подкрепен от…”
Тук идва за пореден път ролята на Мая Манолова, която с публичните си изяви трябва да изгради тази легенда и като поход тя по нищо не се отличава, даже превишава като ефект (заради информационната среда) Гьобелсовите принципи на промиване на мозъци.
В няколко последователни публични изяви (от кулоарите в парламента, през заседания на комисии до телевизионни участия) Манолова със суперлативи хвали кандидатурата на Ивелина Алексиева. И внушенията се свеждат то следното: „Алексиева е изявено гражданско лице и ярък представител на гражданския сектор, представител на гражданските организации, представител на една изключително авторитетна неправителствена организация (Института за модерна политика?)
„Нейната биография е впечатляваща и тя е свързана с гражданския сектор”, пламенно убеждава Манолова по Нова телевизия.
И още – Ние (БСП, б.а) си изпълнихме обещанието, половината от кандидатите ни да са от граждански организации и удържахме на думата си. Мая Манолова усърдно и възмутено отхвърля намеци, че е познавала Алексиева и го заявява „абсолютно отговорно”.
В тези най-важни избори, от които зависи съдбата на кабинета и управляващите, при въвеждане на нов изборен кодекс и конструирането на нова ЦИК с всичките рискове и отговорности, да кажеш, че „Даже честно казано разговор за това дали да бъде издигната за председател на ЦИК, заявявам го абсолютно отговорно не съм водила” изглежда много меко казано недостоверно.
„Тя беше предложена и номинирана от Института за модерна политика (ИМП) и като видяхме и другите предложения, решихме да подкрепим нея, защото тя е ярко разпознаваемо гражданско лице”, заявява Манолова. Оказва се, че в БСП като столетна партия с огромни традиции няма подходящ кандидат и разчита на случайността и милостта на неправителственият сектор?
Как работи механизмът?
За да не изглежда партийна, една кандидатура трябва да се представи по модерния начин – като независима, гражданска и следователно обективна. Така първо трябва да се намери подходяща неправителствена структура. След това тя стана ядро, център, който събира подкрепа от други НПО-та. Няма значение какви са, каква дейност развиват (и развиват ли практически нещо), каква е тяхната тежест и влияние в обществото. Важното е да има бройка, регистрация и телефон за връзка (не винаги, ще видим по-долу). После кандидатурата се внася в НС, а там нетърпеливо я чакат поръчителите и започват да я пропагандират, като достойна, популярна, авторитетна и най-вече гражданска. Издигната от „изключително авторитетна организация”. Прегръщат прекрасната находка и спонтанно я издигат за поста. Оттам насетне думата имат депутатите. А те имат мнозинство. Готово…
Сега да караме подред по механизма. Патерицата на БСП
Не се знае доколко ИМП е „изключително авторитетна организация”, това е един от десетките, може би стотици институти, еднолична фондация, който реализира свои изследователски проекти. Негов председател естествено е собственика – Борислав Цеков. Ивелина Алексиева е негов изпълнителен директор. По времето на ГЕРБ институтът произвеждаше серия острокритични доклади „За състоянието на парламентарното управление”, които изостави при това управление. Институтът има социологическо направление, което публикува месечни данни за отношението към партиите и институциите. В последното от тях даде на движението на Бареков нечуваните досега 8 процента подкрепа (колкото АБВ и Реформаторите взети заедно). В предното пък даде елелторална подкрепа на АБВ равна с тази на…”Движение Модерна България”, пак организирано от Борислав Цеков, (и двете с 1 процент подкрепа). Методът – телефонно интервю!
Как се произвежда гражданска подкрепа
Институтът за модерна политика, заедно с гореспоменатото движение „Модерна България”, т.е. Цеков и Цеков, започват да осигуряват пълнежа на гражданската инициатива с НПО-та, които са необходими, за да може после Мая Манолова да ги представи като „много граждански организации и движения от цялата страна”. Заедно с Борислав Цеков трябва да запомните още едно име – на правозащитника Петър Кичашки, един от най-близките до Цеков и деен член а Управителния съвет на ИМП. Сега да видим кои са „авторитетните сдружения”.
Списъкът на издигнали кандидатурата на Ивелина Алексиева е предоставен официално в Народното събрание и се предполага,че там са дадени точните имена на НПО-тата. Той е придружен от „писма за подкрепа от широк кръг правозащитни, граждански и съсловни организации от различни региони на страната”.
Първи е Центърът за независим живот, ръководен от Капка Панайотова. Това е организация, която помага на хора с увреждания. На сайта няма никакви координати, освен възможността да се прати мейл. С него има връзка Кичашки, който е също сред хората с увреждания.
На второ място е Сдружение „Регион“ с председател проф. Владимир Чуков. Той е безспорно известно име, но сдружение „Регион” не фигурира при търсене в информационния портал на НПО, нито чрез Гугъл. За сметка на това Владимир Чуков е в Консултативния борд на ИМП.
Следва Независимият съюз за защита на потребителите. Това е една от многото организации, които неуморно бдят за правата на потребителите. Да, те са изпратили писмо за подкрепа на Ивелина Алексиева. Секретарят на сдружението Михаил Шишков обяснява: „Обадиха ни се от ИМП с предложение за подкрепа, познаваме я, подкрепихме я”. А Михаил Шишков също е член на Консултативния борд на ИМП!
Нататък - Асоциация за развитие на изкуствата и занаятите. Фигурира в каталога на НПО. Официалното име по регистрация – „А.Р.И.З. – 7” На посочените телефони не отговаря никой, на фейсбук-страницата – никакви телефони за контакти. Сдружението се занимава с „Процесите на разпад на традициите в областта на народно-художествените занаяти.”
Асоциация на рециклиращата индустрия. Да, подкрепили са кандидатурата. В управителния съвет на асоциацията – Петър Кичашки, член на УС на ИМП.
Сдружение „Активно общество” – Видин. 25 младежи, обединили се с идеята за насърчаване и развитие на гражданската активност и гражданската отговорност сред младежта. Съвместен проект с „Движение Модерна България” от 2013 година – реновиране на тенис маси в крайдунавския парк във Видин.
Читалище „Вселена – 2003” – също от Видин. Не се знаят мотивите да подкрепят Алексиева за член на ЦИК. За информация, от Видин е правозащитникът Петър Кичашки.
Сдружение „Глобална инициатива – София”. Не съществува в никакви регистри, търсачки, сдружения с подобно име не са чували за него.
Европейски младежки алтернативи – Сливен. С един адрес в регистъра на НПО и с друг – на интернет-страницата. На нея – никакви телефони за контакти. Фейсбук-страницата не е налична. Последна изява – лятото на 2013 година.
Национално сдружение „Диабет, преддиабет и метаболитен синдром”. Не може да бъде открита. От Асоциаяция „Диабет” казаха, че са чували за някаква подобна нова организация, но не знаят нищо ново.
Младежки инициативи в общността (каквото и да означава) Не фигурира в обичайните места за търсене, не е известна дейността.
Вместо финал
Ето това е масовата гражданска подкрепа според Мая Манолова за една кандидатура за важната и специфична позиция член (а впоследствие и председател) на Централната избирателна комисия. Впечатляващото в случая е един самовъзпроизвеждащ се кръговрат. Всичко се върти около самия ИМП – хора от неговото ръководство осигуряват от познати НПО подкрепа, получават я в ИМП и оттам ИМП издига кандидатура, която се подема от БСП. Всъщност цялата операция на практика е с активната работа на 2-3 души, като само Петър Кичашки е осигурил за каузата около 4 НПО-та от общо 12. Част от тях имат епизодични изяви на местно ниво, други - без каквато и да е идентификация и на практика не съществуват. Като капак на всичко самото движение Модерна България отделно подкрепя кандидатурата.
По повод номинациите за ЦИК проф. Огнян Минчев пише в блога си:
„По силата на своята арогантност и по пряката заплаха за демократичния ред в страната, днешното парламентарно представление за "избор на ЦИК" се равнява на това, което беше казусът "Пеевски в ДАНС" през юни 2013 г. Ако оставим настрана уродливите процедури, чрез които бяха имитирани "предложения на НПО" за ЦИК, ако оставим настрана прякото ощетяване на парламентарната опозиция с един член на ЦИК по-малко, дори ако се абстрахираме от назначаването на трима представители на ДПС в ЦИК, на дневен ред остава големият въпрос за произвеждането на една напълно нелегитимна - с един член по-малко - ЦИК, в която пълно господство има управляващата гарнитура и криминалното задкулисие, което я държи на власт.”
Що се отнася до самата кандидатура – да, Ивелина Алексиева формално отговаря на минималните изисквания за длъжността. Тя е юрист, била е член на ЦИК (2005-2009 г.) и директор на въпросния ИМП, но нищо повече. Нейната кандидатура не издържа сравнение с предложената от ГЕРБ доц. Маргарита Златарева, доктор по право, автор на учебници и 9 години конституционен съдия! Или пък с отказалата се проф. Емилия Друмева, която бяха готови да предложат от левицата! Да не говорим, че изискването за юридическо образование отстрани на практика проф. Михаил Константинов от възможността да заеме поста. Само да напомним, че самата Ивелина Алексиева е председател на Обществения съвет при парламентарната комисия за взаимодействие с гражданските организации, за който се сочи, че е съставена от НПО-та близки до властта. Но Мая Манолова, която изработи цял нов Изборен кодекс с помощта на същите организации, изобщо не си е помислила да прави от Алексиева председател на ЦИК. Просто такава е спонтанната воля на гражданското общество, в лицето на Борислав Цеков и кръг от приятели. Това е.
Още от Петък 13
100 години храм „Св. Александър Невски“ – 100 години се кланяме на фалшив светец, васал на Златната орда
Руската духовна окупация продължава, а това е гавра с паметта на Апостола и останалите български светци
Доклад-бомба: Офицери от армията и разузнаването на НАТО в колаборация с руските мрежи за хибридни операция
Руски държавни медии прокарват промосковска пропаганда чрез сенчести културни и политически организации
Представянето на един антибългарски пасквил в Босилеград - сръбски буламач, нито се яде, нито се пие...
Да теглиш гранична бразда посред селото, да разделиш семейства, братя и сестри, роднини и съседи и после да твърдиш, че те принадлежат на различни етноси, е истинско престъпление