Майа Любомирска
Скандали и тежки проблеми тресат столичната Александровска болница. Пациенти и лекари от лечебното заведение сигнализираха, че условията на труд в най-старата университетска болница в страната стават все по-непоносими, и чакат реакции от отговорните институции. През последната година от лечебното заведение са си тръгнали едни от най-квалифицираните лекари и медицински сестри. Някои от тях директно са уволнени от ръководството като известния очен лекар доц. Ботьо Ангелов и кардиологъта проф. Стефан Денчев, а други напускат сами неудовлетворени от случващото се в болницата.
През миналата година ръководството на клиниката е предприело опит за съкращаване на над 300 души персонал, сред които работещи в ключови звена. След протести от страна на работещите са съкратени около 50-60 човека. Закрита е телефонната централа и много звена от поддръжката на болницата, освободени са висококвалифицирани лекари и други специалисти от клиничната лаборатория, която е реферeнтна за страната национална структура, разказват пред Faktor.bg потърпевши.
Работещите тъкмо се успокоили и започнала нова вълна на недоволство. От синдиката в лечебното заведение разкриват, че този път шефът д-р Костадин Ангелов и юристите на болницата решили, че могат да прилагат самостоятелно Закона за развитие на академичния състав, въпреки че болницата е университетска на Медицинския университет - София, а не самостоятелно учебно заведение. Така почти 200 от най-опитните лекари главни асистенти са
преминали на срочни трудови договори
Хората се притесняват, че ще бъдат освободени при изтичане на срока и недоволстват пред различни институции, но никой не реагира на тревогите им. Работещи в Александровска обясняват, че на синдикално събрание е взето решение за подготовка за протест. Решението беше потвърдено от официалното представителство на синдикалната секция на КТ „Подкрепа“ в болницата, но на този етап все още няма уточнена дата, а исканията на хората са трудни за обяснение, защото представлявали твърде дълъг списък. Синдикалистите изчаквали среща с представители на парламентарната комисия по здравеопазване преди да предприемат някакви по-крайни действия.
Сред персонала има страх, споделят лекари. При всяка публикация в медии директорът иска обяснения от подчинените и накрая следва напускане на някой служител. Заради ниските възнаграждения и постоянните конфликти от болницата за месец си тръгват водещи невролози като доц. Гергелчева, детският алерголог д-р Райчева, кардиологът д-р Цонев. Всеки такъв лекар увлича със себе си по няколко човека, които влизат в бъдещия му екип в болниците, където отива.
В същото време ръководството е поискало от всички служители да подпишат декларации с
изисквания като за работещи в секретно поделение
От лекарите се иска да не говорят по никакъв повод за работата си, за условията на труд и това задължение продължава да важи 5 години след напускане на болницата. Декларациите за лоялност бяха коментирани от юристи като безпрецедентни за търговско дружество, каквито са държавните болници.
Тежките условия не са останали съвсем без отзвук. Започнали са множество проверки от различни институции. Инспекция по труда е установила, че в лечебното заведение от десет години не са раздавани задължителните предпазни средства и работно облекло. Пациенти пък постоянно снимат храната, която дават на болните и дежурните, и разпращат снимките по всички медии. Като следствие от проверката служителката, отговаряща за безопасност на труда, която е подала информацията в инспекцията и е съдействала на проверката, е принудена да напусне. Редакцията на Faktor.bg разполага с копие от жалбата на малтретираната служителка.
Бивши служители в лечебното заведение разказват и за тежки нарушения на медицинската работа. Повечето клиники в болницата се управлявали на т.нар. „феодален принцип”. Началниците на клиниките имали пълната власт в тях и не подлежали на никакви проверки от ръководството на болницата. На медицински сестри и лекари в няколко клиники не е изплащан от месеци пълният обем на положения труд заради лоши отношения с преките началници. В същото време имало съмнения за схеми по източване на здравната каса, фалшиво изписване на скъпоструващи лекарства и търговия с телкове. Санитари разказват, че в стаи с три легла в едно и също време се водели, че лежат по 5-6 човека.
Други клиники пък практикували системата на фалшиви легла. На хартия лежали по няколко болни в повече за всяка стая, а в документите пишело, че са разкрити полеви легла. Някои от практиките били и опасни за пациентите. Синдикалисти информират, за издавани неверни епикризи с критични стойности на изследванията, а на пациентите се издавали протоколи за лечение с безплатни лекарства. Лекарят, издал подобен протокол, има интерес да лекува повече такива болни, но хората гълтат хапове, които не са подходящи за тяхното състояние, като си
мислят, че им е направена услуга,
коментират специалисти. Болницата е зарита от жалби сигнализират лекарите, но всичко се замита фино под килима. Не реагират нито министерството, нито проверяващите институции. Вероятно има различни зависимости между най-големите началници в структурите и всички си затварят очите, коментират синдикалисти. И докато Александровска се тресе от скандали, добрите специалисти, които искат да работят напускат, а някои се изнасят директно и от държавата.
Друго инфарктно звено в болницата бил т.нар. „Спешен център”. Той отчитал огромен брой приети пациенти по тежки диагнози, които не се потвърждавали при изписването. Специалисти, които имат представа от работата на НЗОК, обясняват, че това е позната схема да се хоспитализират здрави хора или леко болни пациенти, които нямат направления. Така вместо да се свърши работа на пациента бързо и ефективно се отчита т.нар. „пътека” с почти минимален разход.
Проблемите и нарушения не свършват само до тук. От години се знае, че централната сграда на болницата от ул. „Георги Софийски” е пожароопасна и има предписание за затваряне и подмяна на всички дървени конструкции. Вече трима директори не са предприели никакви дейсвия за подобряване на условията за безопасност. До този момент решение не е намерено, като информацията се потвърждава официално и от 4 ПАБСН. Датата фиксирана за опразване на обекта е 19 април т.г. Въпреки неизяснения статут на сградата, в нея са наети милиони за ремонт, който не решава проблема. Според официална информация предишният директор проф. Трайков искал да ползва тези пари за ново строителство, което щяло да излезе по-евтино, но се отказал от втори мандат и проектът не бил довършен. На 26 март министър Москов трябваше да открие и ново отделение в същата сграда, но внезапно заболял. Сигурно е разбрал, че ще го питат
защо открива нещо, което трябва да бъде закрито
след по-малко от месец и му е станало лошо, шегуват се служители на болницата. Бивши финансови специалисти на болницата, пожелали анонимност разказват, че за последната година и половина дългът на лечебното заведение е набъбнал до крупните 13 млн. лв, което лесно може да се провери и в публичния регистър. Въпреки това, била поръчана коледна украса за няколко хиляди лева и постоянно се правели необясними разходи като купон за годишнина на болницата, на който участвали естрадната прима Лили Иванова и изпълнители като Максим Ешкнази. Екстрите по купона излезли над 100 хил. лв недоволстват служители, а заплатите са едни от най-ниските в здравния бранш. Освен това след като приключил с уволненията директорът започнал да назначава допълнителна администрация. Стари служители споделят, че постоянно виждат нови лица, които не е ясно какво работят.
Синдикални лидери в болницата не крият, че хората смятат, че министър Москов също знае за тежките проблеми, но по някаква причина не желае да намери решение. Лекари споделят, че сред тях все по-често се чуват искания включително и за оставка на здравния министър, ако положението не се промени в най-скоро време.
Справка в мрежата и здравните форуми показа, че на територията на болницата търговска дейност развиват множество фирми, а медицинските консумативи се продават на ръка, за което може би трябва да се сезират компететнтните институции.
Още от Петък 13
Мечтата на ДС - да види митрополитите на БПЦ с каскети!
От 1957 г. Политбюро на ЦК на БКП взема решение да се осигури пълно агентурно наблюдение на духовенството, започва мощна антирелигиозна и атеистична пропаганда.
Мълчанието на Даниил е като бесовете на убиеца – факти и документи
Невинната кръв на отец Стефан Камберов иска покаяние – 23 години днешният патриарх мълчи за зловещата нощ на 22 юли
Санкциониран генерал от КГБ, облечен в расо, е влезнал в България с шенгенска виза, издадена от Италия
Мелнишкият епископ Герасим е поискал с нарочно писмо Балашов да стъпи на българска територия, защото лично е поканен от патриарх Даниил