24 Ноември, 2024

​Ще ни пробутат ли „братушките“ счупения реактор за „Беларус“?

​Ще ни пробутат ли „братушките“ счупения реактор за „Беларус“?

Има опасност да ни пробутат пълен боклук, ако не сме виждали стоката, но пък вече сме платили на фантастична цена за нея. Или поне е неизбежно да платим. Разбира се, покупката на сляпо и то на ядрен реактор е свръх огромен риск.

В магазина това не може да стане, ще кажете. И наистина е така. Длъжни са да ни върнат парите. Да, но май не е никакъв проблем с реакторите за несъществуващия АЕЦ „Белене“, които на всичко отгоре не са ни нужни.

В този случай ние сме длъжни да дадем парите, защото, както е добре известно, Национална електрическа компания (НЕК) бе осъдена от руската държавна компания Атомстройекспорт (АСЕ) за някакви си 620 милиона евро и 167 000 дневна неустойка до погасяването на главницата. Нищо, че няма жив българин, който да заяви, че е виждал стоката, да не говорим за някой, който да я е пипнал. Още по-малко експерт, който да я оцени и да каже, че си струва парите. Какво тогава пречи да ни дадат скрап за близо милиард евро, каквато непременно ще стане сумата с натрупванията. Дори най-честният търговец би се изкушил. А случаят не е точно такъв. Още след като съдебното решение срещу България стана факт енергийният експерт Георги Котев, работил дълги години в АЕЦ “Козлодуй“ изрази съмнение (виж ТУК, б.р.), че

въпросният реактор изобщо е произведен 

До момента нито един български експерт или служител от министерството на енергетиката не е потвърдил, че е виждал мистичния реактор.

Сега Георги Котев намери завода производител чрез Google Maps.(виж в галерия, б.р.) Снимката, която ви представяме е от там, и то съвсем актуална. Котев обяснява: „Така изглежда входът за персонала. От дясно на снимката се вижда жълто-оранжева сграда, която представлява администрацията на заводския комплекс. В центъра на снимката виждате две руски труженички как бодро крачат, за да заемат работните си места и да започнат шлайфането на реактор №1 за АЕЦ "Белене".“ И още: „Пак в долния десен край на снимката можете да разчетете географските координати на земното кълбо, които показват в коя точно точка на планетата е направена въпросната снимка и по тях да я откриете, за да не се съмнявате, че аз съм я скалъпил, за да ви забавлявам. Единственото нещо, което съм добавил към оригиналната снимка е рекламния банер от уеб-страницата на заводския комплекс, на който си личи, че той е на почти 300 (триста) годишна възраст. Личат и други неща, но сега да не ви занимавам.“

Въпросният завод за ядрени реактори изглежда в съвсем окаяно състояние – западнали производствени халета, кал, надупчен като след бомбардировки асфалт, локви с вода… С една дума – мизерия, пейзажът наподобява 

като след война

и всичко е далече от разбирането за модерни технологии и елитно производство, за нуждите на ядрената енергетика. При тази производствена ситуация е направо абсурдно да говорим за ядрена безопасност.

По-страшното е това, което Котев разказва за „счупения реактор“ на Беларус, както той го нарича, защото предчувствието му звучи повече от реално. Ядреният физик допуска, че този реактор спокойно може да бъде пробутан на българите, които още не са виждали уж вече произведените за тях два реактора, за спрения проект АЕЦ "Белене". А този извод изобщо не е лишен от логика, напротив.

„Сега много лесно "счупеният" реактор може да отпътува от Островец за "Ижорски заводи", а после (из)родните "експерти" да го припознаят за наш? Най-вероятно ще ни пробутат продукт от преди 30 години , твърди Котев.

Става въпрос за корпус на ядрен реактор от типа ВВЕР-1200, за който беше официално признато, че е „изпуснат“.

Минск прие решение да замени корпуса на реактора, на строящата се с участието на Русия АЕЦ „Беларус“. Това съобщи миналия месец на журналистите главата на Министерството на енергетиката на Беларус Владимир Потупчик.

„Вече е прието решение за подмяна“, – каза той, отговаряйки на въпрос на журналисти. Що се отнася до цената на оборудването, отбеляза той, че това е предмет на преговори с руската страна.

Експертът Георги Котев продължава анализа си: „Повреденият белоруски реактор е от типа ВВЕР-1200, а тези за АЕЦ „Белене“, които уж са произведени са от типа ВВЕР-1000. Даже за 

специалист ще е трудно да ги различи, 

ако му ги поставят един до друг, под носа, както се казва. Каквото и кюмбе да ни пробутат руснаците, то никога няма да заработи у нас … Какво значение има?“

Ето какво още разясни още пред Faktor.bg Георги Котев: „Аз разбрах от ИТАР-ТАСС за този реактор. Наричам го счупен, защото не казват каква точно е повредата му. Ясно е, че те са се договорили да го сменят. Ако вие си купите печка и госпожата, децата, някой я изпусне и се счупи , тя е в гаранционен срок, ще я върнете, нали? Президентът Александър Лукашенко казва :“Те са правили нещо там на 10 юли. Единият край е паднал от височината на моя ръст, т.е.. от два метра, но това той го казва. Ние не го знаем дали е така. Може да е паднал от 4 , може да е паднал от 20 метра. Факт е, че не показват нито снимки, нито видео, нито нищо. На една изолирана държава, поне в рамките на Европа, каквато е Беларус, не може много да се вярва. Затова допускам, че реакторът е счупен. Така предполагам, базирайки се на съобщеното от информационна агенция №1 на Руската федерация ИТАР –ТАСС. От там нататък тръгвам да разследвам как този реактор е стигнал до АЕЦ- Беларус. Тяхната АЕЦ носи името на държавата. Такъв прецедент в света няма. Оказва се, че те са го поръчали на завода в град Волгодонск, който от 30 години не се е занимавал с производство на ядрени реактори. Производителят на нашия реактор се нарича "Ижорски заводи", до Санкт Петербург, и е на една четвърт от разстоянието. Няма човешка логика, няма пазарна логика, няма здрав смисъл в тази работа. Ти увеличаваш риска при транспорта. Той може да се е счупил още по пътя. Пътят е 4 пъти по-дълъг, отколкото, ако беше поръчан там“, анализира фактите експертът.

Има ли по-опитен производител от този във Волгодонск, който да може да произведе същият тип реактор, пита Котев? Отговорът е ДА, има такъв производител и той пак се нарича

"Ижорски заводи"

Работата е там, че „счупеният“ реактор за блок №1 на АЕЦ "Беларус" действително е първият произведен реактор във Волгодонск въобще, за последните 30 години!!! За това се хвали самият завод-производител.

Тази подозрителна ситуация обаче едва ли устройва България, която трябва да заплати огромна цена за дефектен, некачествен и морално остарял реактор, ако съмненията на експерта станат факт. В крайна сметка единствената ни утеха остава предупреждението на премиера Борисов, че ще монтира реактора в Музея на комунизма, защото за друго не става.

Вижте разследванията на Георги Котев в блога му – ТУК.

Сподели:

100 години храм „Св. Александър Невски“ – 100 години се кланяме на фалшив светец, васал на Златната орда

Руската духовна окупация продължава, а това е гавра с паметта на Апостола и останалите български светци

Доклад-бомба: Офицери от армията и разузнаването на НАТО в колаборация с руските мрежи за хибридни операция

Руски държавни медии прокарват промосковска пропаганда чрез сенчести културни и политически организации

Представянето на един антибългарски пасквил в Босилеград - сръбски буламач, нито се яде, нито се пие...

Да теглиш гранична бразда посред селото, да разделиш семейства, братя и сестри, роднини и съседи и после да твърдиш, че те принадлежат на различни етноси, е истинско престъпление