24 Ноември, 2024

​Ще замръзнат ли усмивките на „Килърите” след присъдите на ВКС?

​Ще замръзнат ли усмивките на „Килърите” след присъдите на ВКС?

Огнян Стоенелов

„Имам само един въпрос. Защо тези „Килъри”, извършили ужасни престъпления и получили тежки присъди, се хилеха така нагло и неестествено в съда? От какво бяха развеселени? На какво и на кого се присмиваха?”

Шокиращият, но логичен въпрос е зададен безадресно от редови читател на интернет сайт по повод информация за поредното дело срещу нашумялата група за мокри поръчки, гледано в петък от Върховния касационен съд в София. Дописката е придружена със снимка на развеселените подсъдими, докато им четат присъдите. Може би убийците демонстрират непукизъм пред съвсем реалната перспектива да прекарат живота си в затвора? Или пък се усмихват, защото не вярват, че български съд може да ги натика за дълго зад решетките?

Бандата на „Килърите” бе изправена пред съда за три поръчкови убийства - на Борислав Георгиев, Петър Лупов и Румен Рачев, за нанасяне на телесни повреди на две лица, за два палежа и един взрив. Трима от подсъдимите – сочения за главатар на бандата Петър Стоянов - Сумиста, Васил Костов - Кеца и Георги Вълев вече получиха доживотни присъди „без замяна” от шуменския окръжен съд, които впоследствие бяха смекчени от Апелативната инстанция само на доживотни. На друг член на групата - Янко Попов - Туцо първоначалното наказание от 17 г. затвор бе намалено на 15 години лишаване от свобода за помагачество при убийството на бизнесмена Румен Рачев. Същото важи и за Райчо Стойнев, чиято присъда Варненския апелативен съд редуцира от 15 на 7 години.

Остава един месец, смятано от 12 декември (когато беше делото) в рамките на който последната инстанция -  Върховния касационен съд трябва да каже тежката си дума. Ако и тук Темида постанови максимални наказания за подсъдимите, това ще увенчае с пореден успех единствения от така наречените „знакови процеси” на Прехода. Именно за него системата с гнилите ябълки (по израза на френскиа посланик) получи 

адмирации чак от Брюксел и дори отвъд Океана

Във всички останали случаи с обществено значими дела, с изключение на „Наглите“ прокуратурата се провали, тъй като те или приключиха с оправдателни присъди на различните инстанции, или затънаха в безконечни отлагания.

Имаше голяма вероятност да влезем с положителна оценка в регулярните европейски доклади и заради окончателната присъда срещу дупнишките гангстери братя Галеви. Но те взеха, че духнаха незнайно накъде, понеже съдът реши да ги пусне на свобода да чакат влизането на присъдите им в сила. Нашумялата напоследък съдийка Румяна Ченалова даде осъдителна присъда на главния обвиняем по друго знаково дело – за източване на милиони от програмата САПАРД Марио Николов, но по-горната инстанция го отмени и сега то започна от начало, но Николов взе, че се затри и той подобно на Галевите и от него няма ни вест, ни кост.

Не такава обаче се оказа съдбата на мегаделото „Килърите”, по което наблюдаващ прокурор беше Ася Петрова – шеф на обвинението в Шумен. По-късно тя стана заместник на главния прокурор Цацаров, но упорито продължи да поддържа обвиненията срещу групата за мокри поръчки. Педантичната й работа по това дело, впечатли дори колегите и отвъд Океана, но и създаде много врагове у нас.

В крайна сметка Ася Петрова успя да се справи с непрекъснатите претенции на подсъдимите и опитите на адвокатите им да шиканират процеса.

На първа инстанция съдебният процес бе изпълнен с непрестанни скандали между защитата, съда и прокуратурата, като първоначално магистратите дори не разрешаваха на подсъдимите да бъдат сваляни белезниците им в залата.

Съдът търпеше постоянни критики от адвокатите за предубеденост и толериране на обвинението, като дори се стигна до парадокса защитниците да бойкотират съдебно заседание. При това положение заседанията непрекъснато бяха отлагани, а обвинителният акт в обем от 152 страници беше четен цял ден.

Добрата работа на Ася Петрова стана причина за издигането й на поста зам.-главен прокурор, а през юли месец т.г. тя оглави Върховната административна прокуратура.

Преди няколко месеца стана известно, че работата по „Килърите” се опитал да възпрепятства не от кой да е, а бившият зам.-главен прокурор и доскорошен член на ВСС Камен Ситнилски. Самата Петрова призна в интервю за столичен вестник, че Ситнилски вдигнал скандал заради подсъдимия по делото Георги Вълев. Кадровикът, който впоследствие беше отстранен от ВСС, я попитал кой и е разрешил да задържа Вълев и защо не го е уведомила за това.

Оказва се, че освен съпротивата на своите опоненти в съда, прокурорката е трябвало да се бори и с техни 

покровители по високите етажи на съдебната власт

Твърденията на Ася Петрова за намеса по делото от страна на Ситнилски предизвикаха дисциплинарно производство срещу него, което обаче беше прекратено. По-късно скандалният кадровик беше изключен от ВСС заради обвинения в търговия с влияние.

Що се отнася до „Килърите”, окончателната присъда по делото вероятно ще съвпадне по време с излизането на мониторинговия доклад на Европейската комисия, който се очаква да бъде публикуван в средата на януари. За него вече се коментира, че ще бъде "много тежък" за правосъдната ни система и дори потвърждаване на присъдите за групата на Сумиста няма да промени усещането за „гнилите ябълки“.

Сподели:

100 години храм „Св. Александър Невски“ – 100 години се кланяме на фалшив светец, васал на Златната орда

Руската духовна окупация продължава, а това е гавра с паметта на Апостола и останалите български светци

Доклад-бомба: Офицери от армията и разузнаването на НАТО в колаборация с руските мрежи за хибридни операция

Руски държавни медии прокарват промосковска пропаганда чрез сенчести културни и политически организации

Представянето на един антибългарски пасквил в Босилеград - сръбски буламач, нито се яде, нито се пие...

Да теглиш гранична бразда посред селото, да разделиш семейства, братя и сестри, роднини и съседи и после да твърдиш, че те принадлежат на различни етноси, е истинско престъпление