28 Ноември, 2024

​Специална поправка в Закона за корупцията – прозрачност за имотите и парите на Доган

​Специална поправка в Закона за корупцията – прозрачност за имотите и парите на Доган

В програмираното медийно и политическо мълчание остана под похлупак имотното състояние на най-омразния и скандален български политик – Ахмед Доган. Никой не обели и дума – как преживява почетният председател на ДПС, от какво се издържа, какви авоари има,

на какви имоти и ценни книжа е притежател

Реално Доган е подавал за последен път декларация за имотното си състояние през 2013 г., когато напуска официално лидерския пост в ДПС. Тогава декларира банков влог от 909 475 лв. Произходът му е обяснил със спестявания като народен представител. Освен това декларира 1209 кв. м. дворно място в село Дръндар, на стойност 1463 лв., още 1485 кв. м. дворно място в Дръндар, за 1696 лв. Освен това апартамент и гараж в гр. София за над 2 млн. недоминирани лв.

Първата имотна декларация на Доган в Сметната палата е от 2008 г., когато беше крайъгълния камък на Тройната коалиция на Станишев и разпределяше порциите в държавата. Тогава декларира три поземлени имота в Дръндар, като единият е със застроена площ от 13 740 кв. м. По всяка вероятност става дума за така наречения от медиите „Дворец“, който по-късно бе прехвърлен на фондацията му, а в него трябваше да се обучават уж талантливи деца. За този огромен имот политикът беше разследван, но реалният резултат и до днес не е известен. През 2009 година Сокола декларира познатите вече недвижими имоти и близо 366 хил лв. Най-богат е през 2011 г. – посочва в декларацията си банкови спестявания от 1 241 674 лв., като произходът на парите се обяснява в медиите с така наречения хонорар, получен за консултации като хидроинженер. През 2012 г. банковите му спестявания спадат с почти 300 хил. лв. без да е ясно в какво са инвестирани.

През следващите 2014, 2015 и 2016 години Ахмед Доган излиза от обсега на публичната прозрачност, въпреки, че едва ли някой се съмнява, че и до днес той лично не разпределя порциите между обръчите, които са опасали политиката, бизнеса, държавните институции.

Официалното му оттегляне от председателския пост в партията се оказва формалната причина да 

не декларира доходи и имоти пред Сметната палата

През тази вратичка на закона се спасява от публичността, защото в съда се регистрира само лидерът и Централното оперативно бюро. Така някои от съпартийците му си обясняват и един от аргументите за публичното отдръпване от политиката.

Но Сокола хитро е измислил формулата, гарантираща максимално личния му интерес. Остава почетен председател на Движението, тоест неизменният съдник и вожд в партията, но именно така запазва и правото да ползва охрана от НСО и други екстри и грижи от държавата. Преди време стана известно, че само сигурността му струва на българския данъкоплатец над 2 млн лв. годишно, а гражданите дори не знаят защо е толкова ценен. Юристи коментират, че още от Римското право произтича разбирането, че когато ползваш права, реципрочно трябва да поемаш и съответните отговорности към общестово. За Доган обаче тези постулати не важат. Явно законът за деклариране на имотното състояние на публичните личности се нуждае от спешен ремонт, защото в него не е предвидена ролята на почетен председател на партия.

Наскоро стана известен още един мега имот на Доган – на бургаския нос Чукалята, в парк Росенец се издига морският сарай на Ахмед Доган. От 2014 г. имотът - 8.1 декара, е собственост на свързаната с ДПС фирма "Хермес Солар". За две години на мястото на яхтклуба и гребната база на държавния някога "Нефтохим" е построен палат, с пристанище и оранжерия, а самият почетен председател не крие, че това е лятната му резиденция.

Според „Капитал“, който разкри скандалната придобивка, това е една от по-видните 

материализации на схемата КТБ - най-големия банков обир,

заложил бомба в публичните финанси, а с покриването на щетите за милиарди бяха натоварени данъкоплатците. С името на Доган през годините се свързват огромни имоти и собствености в дружества, включително и част от „Булгартабак“, но всичко се върти чрез подставени лица, като политикът остава винаги под чадъра на държавата.

„Когато приемахме преди време Закона за НСО имаше един текст, който бе написан специално за Доган. Според него службата охранява всяко лице с политическо и икономическо влияние, от което зависи сигурността на държавата. Много депутати се съпротивляваха на този текст, но той мина в пленарна зала. Знаеше се, че обслужва пряко интересите на почетния председател на ДПС. Странно обаче е, че в новия Закона за корупцията на Кунева няма нито дума за лица, които са в качеството „почетен председател“. Само преди дни този Закона мина на първо четене в парламента“, обясни пред Faktor.bg депутатът от ГЕРБ Методи Андреев.

Той е категоричен, че до дни ще внесе една специална поправка в законопроекта на Кунева, за публичност на имотното състояние на лица, които изпълняват тази особена функция – почетен председател.

„Това е напълно нормално, след като страната харчи милиони от парите на данъкоплатците за сигурността на Доган, те да знаят какво официално притежава като имоти и авоари този човек“, допълва Андреев.

Снимки в галерия:

1. Новият сарай в Росенец, снимка "Капитал"

2. Замъка в Дръндар

3. СПА комплекса "Орфей" в Девин

Сподели:
100 години храм „Св. Александър Невски“ – 100 години  се кланяме на фалшив светец, васал на Златната орда

100 години храм „Св. Александър Невски“ – 100 години се кланяме на фалшив светец, васал на Златната орда

Руската духовна окупация продължава, а това е гавра с паметта на Апостола и останалите български светци

Доклад-бомба: Офицери от армията и разузнаването на НАТО в колаборация с руските мрежи за хибридни операция

Доклад-бомба: Офицери от армията и разузнаването на НАТО в колаборация с руските мрежи за хибридни операция

Руски държавни медии прокарват промосковска пропаганда чрез сенчести културни и политически организации

Представянето на един антибългарски пасквил в Босилеград - сръбски буламач, нито се яде, нито се пие...

Представянето на един антибългарски пасквил в Босилеград - сръбски буламач, нито се яде, нито се пие...

Да теглиш гранична бразда посред селото, да разделиш семейства, братя и сестри, роднини и съседи и после да твърдиш, че те принадлежат на различни етноси, е истинско престъпление