Скандалната Корпоративна и търговска банка (КТБ), обслужваща всяка власт, но подкрепяща днес кабинета на Орешарски и политическите ръководства на БСП и ДПС, се самоуличи, че шпионира лични профили в социалната мрежа.
До разкритието се стигна, след като самата КТБ пусна неочаквано прессъсобщение, от което става ясно, че ръководството на трезора е поискало от Европейския парламент да санкционира свой служител, заради коментар, качен на личната му страница, но отнасящ се до КТБ.
Мишената на банката се оказа бившият журналист от „24 часа” Виолета Симеонова, която вече се води Станичич и до скоро беше шеф на информационното бюро на ЕС в България, а сега е на подобен пост в Загреб.
През март тази година Виолета Станичич пише на личната си страници във Фейсбук коментар, свързан с кризата в банковата система на Кипър и очакваните загуби, които дебнат руски трезори, в това число и ВТБ, чийто партньор в България е КТБ на Цветан Василев. Това обаче се оказва достатъчен повод банката на властта в България да поиска официално Европейският парламент да накаже „своеволието” на служителката си. Писменият сигнал е изпратен до Брюксел на 26 април, а според него Станичич е допринесла за уронване авторитета на банката. От ръководството на българската финансова институция са разчели това като опит за посегателство над репутацията им и за това са потърсили защита.
На 29 юли КТБ в официално свое пресъсобщение гордо обяснява, че заради техен сигнал Европейският парламент е наложил нови правила за поведение в социалните медии на служителите си.
„Чрез личния си профил в най-голямата социална мрежа Фейсбук г-жа Станичич публикува коментар, който съдържа непроверени и неверни твърдения за Председателя на Надзорния съвет на Корпоративна търговска банка АД г-н Цветан Василев, както и за търговската дейност и състоянието на самата банка.
Като изхожда от убеждението, че европейските институции и техните служители се ползват с репутацията на безпристрастен и уважаван фактор при формирането на общественото мнение, ръководството на Корпоративна търговска банка АД официално сигнализира структурите на Европейския парламент. Причината е, че професионално призваната да информира гражданите г-жа Станичич демонстрира недопустима за служител на нейната позиция некомпетентност, която може да доведе до сериозно уронване на репутацията не само на банковата институция – обект на клеветите, но и на самия Европейски парламент”, се изтъква в съобщението на КТБ. Реално обаче отговорът до тях на ЕП е доста по-сдържан: „Вие привлякохте вниманието ни към коментарите за Корпоративна търговска банка, публикувани на личния профил на социална платформа от служител на Европейския парламент, г-жа Виолета Станичич (Ms Violeta Stanicic). Вие осъждате тези коментари като неприемливи и тенденциозни.
Вие също така правилно отбелязвате, че служителите на Европейските институции са обвързани с няколко генерални задължения, сред които е това да бъдат обективни, благоразумни и предпазливи.
В този контекст искам да ви уверя, че Европейският парламент отдава голямо значение на спазването на тези основни задължения от страна на служителите си. В този смисъл, главният секретар на ЕП е изпратил на 12 юни 2013 година Ръководство за лична употреба на социални мрежи за служителите, работещи с Генералния секретариат на ЕП”.
Пред OFFNews Виолета Станичич обяснява, че коментарът й е бил качен на личната й страница, а не на платформа, свързана с институциите на ЕС, нито от служебен профил. По-зловещото според нея обаче е, че някой следи незаконно постингите й във Фейсбук, след като тя ги споделя само с около 300 приятели, които могат да ги виждат. Станичич е категорична, че банкерът Цветан Василев и хора от обкръжението му не са част от личния и приятелски кръг и не споделя с тях коментарите си.
Станичич е категорична, че хартиената разпечатка с текст от профила й, която е изпратен от КТБ до ЕП, е била със задраскано името на ФБ профила, който е използван за целта.
„За мен е мистерия как, кой, колко често и с какви ресурси и мотивация следи личните ми постове и разговори във Фейсбук. Както и дали това се отнася само за мен или по-широк кръг от български личности”, пита настоящият шеф на информационното бюро на ЕС в Загреб.
Станичич е категорична, че жалбата на КТБ не е била повод да я санкционират в качеството й на служител в ЕП.
За българската общественост открит остава въпросът за размера на корпоративния шпионаж в личното интернет пространство на гражданите. Още по време на зимните бунтове, когато КТБ все още играеше за правителството на ГЕРБ, стана ясно, че банката разполага с мощни структури за следене и наблюдение, като имаше и съмнение, че така се събира и информация за нелегални полицейски формирования. Независимо от интерпретациите, КТБ сама се уличи, че се занимава с шпионаж и следене в личното пространство в интернет, а това означава единствено главният прокурор Цацаров да започне разследване срещу незаконното придобиване и разпространение на лична информация.
Още от Петък 13
100 години храм „Св. Александър Невски“ – 100 години се кланяме на фалшив светец, васал на Златната орда
Руската духовна окупация продължава, а това е гавра с паметта на Апостола и останалите български светци
Доклад-бомба: Офицери от армията и разузнаването на НАТО в колаборация с руските мрежи за хибридни операция
Руски държавни медии прокарват промосковска пропаганда чрез сенчести културни и политически организации
Представянето на един антибългарски пасквил в Босилеград - сръбски буламач, нито се яде, нито се пие...
Да теглиш гранична бразда посред селото, да разделиш семейства, братя и сестри, роднини и съседи и после да твърдиш, че те принадлежат на различни етноси, е истинско престъпление