По случая "Брендо" се търсят доказателства, но оставката на Христо Иванов прави наркомафията още по-могъща, казва съавторът му на книгата "Бялото злато" проф. Антонио Никасо
Николай Марченко, специално за Faktor.bg
За намесата на Европейската комисия (ЕК) в ситуацията около провала на правосъдната реформа и оставката на ресорния министър Христо Иванов призова в разговор пред Faktor.bg един от най-известните италиански прокурори Никола Гратери*, прославил се във войната си с могъщата мафия "Ндрангета". Той бе на посещение в София заедно със съавтора си на книгата "Бялото злато" проф. Антонио Никасо - двамата я представиха в литературния клуб "Перото".
"Самият факт, че министърът на правосъдието е подал оставка е един тъжен сигнал. И аз смятам, че журналистите трябва да вземат отношение и да обяснят, че това е един цивилизационен проблем", коментира прокурор Гратери.
Запитан какво да се прави обаче, когато и медиите са контролирани от сенчестите кръгове наред с властимащите, той настоя за намеса на Европейския съюз (ЕС). "В такъв случай, след като ситуацията е толкова тежка, би трябвало да се намеси Европейската комисия (ЕК) със санкции, със сериозни предупреждения и абсолютно точни изисквания. Това би накарало българския парламент да проведе реформи, понеже това в крайна сметка засяга и европейския политически живот", предложи италианският прокурор.
Според него италианските органи на реда също биха могли да помогнат за борба с мафията и корупцията в България, но за целта "трябва да се променят правилата на играта". "След като всичко това, което е направено до момента, не действа, няма проблем да се използва опитът на италианската "Антимафия": "Именно тези правила и закони в Италия дадоха най-добрите резултати".
Запитан бе и за това дали Рим и италианските органи на реда след скандалите с провалената правосъдна реформа в България и липсата на борба с мафията ще продължат да виждат в София сериозен партньор, но гостът предпочете деликатно да спести нови критики: "Това е въпрос за италианските политици, а аз съм едно техническо лице...".
Проф. Никасо също коментира ситуацията около оставката на Христо Иванов и дали оттук-нататък съдебната реформа в България е обречена наравно с борбата с мафията. "Това, което се усеща, е все по-нарастващата сила на българските криминални организации. И ако не се започнат необходимите и сериозни реформи, ако не се започне сериозна борба с наркотрафикантите, тука ще стане същото, което беше в Италия, докато не беше разкрита силата на "Ндрангетата" - те ще стават все по-богати и по-могъщи и това трябва да се промени", категоричен бе Антонио Никасо.
Делото "Брендо" като една недовършена война с наркотрафика
По делото "Брендо" проф. Никасо признава, че по принцип няма право да коментира, понеже в Италия кокаиновият крал Евелин Банев е оправдан на втора инстанция: "И това донякъде просто ми връзва ръцете". "Но без да му споменавам името, ще кажа, че въпреки това, когато става дума за 6 тона кокаин, не е пратка, която се изпраща със случайни хора".
Според него в случая с Брендо проблемът е, че всички доказателства "бяха не директни, а индиректни..."Имаше други хора, които го посочваха като извършител. И италианското правосъдие използва прихванатите разговори само, когато те включват засегнатия човек, но в конкретния случай няма такова засичане с тези СРС-та...
Съавторът на "Бялото злато" обаче е на мнение, че "макар сега присъдата и да беше анулирана, най-вероятно ще има още един процес". "Но за да бъде той осъден, трябват доказателства. Така или иначе, в Италия има достатъчно заловени и осъдени наркотрафиканти и депутати на високо ниво... и други хора на високи длъжности...Тъй че едва ли е съвсем безнадеждно"
Антонио Никасо пояснява, че "Брендо е бил във връзка с важни представители на Ндрангетата". "Но връзката не означава бизнес и не означава вина. Отново искам да подчертая, че карабинерите конфискуваха 6 тона кокаин, тоест неговите връзки са на много високо ниво и не е случаен човек".
По случая "Брендо" и дали казусът е провал за българските и италианските органи на реда, прокурор Гратери предпочете да бъде много по-лаконичен: "Аз съм един прокурор и мога да правя коментар само, когато имам пред себе си материали по цялото дело". "Все пак ние не се намираме в бар, за да мога да коментира процесуалните неща въз основа на това, което е публикувано във вестниците, това не е футболен мач".
За книгата и пътя на кокаина до Европа
Проф. Никасо разказва, че заедно с прокурора Гратери имат поне 16 години опит в сектора. "Но за да напишем тази книга, успяхме да направим едно пътешествие по света, за да пипнем с ръка тези престъпления. Пътувахме по всички континенти, разговаряхме с десетки хора, като се започне от Коумбия, Венецуела, Африка, Централна Америка, Северна Америка и т.н." Там според него са имали възможността да разговарят с хора и да видят проблемите на кокаина от най-различни гледни точки: "От страна на този, който инвестира в кокаина, се занимава с трафика, и всъщност, тези, които го консумират..."
Що касае връзката на мафията с корумпираните органи на реда, магистрати и политици, които разпъват чадър върху търговията с дрога, според него става дума за "един затворен кръг". "Той включва много аспекти от социалния, икономическия и политически живот. Има такива, които консумират кокаина, такива които го продават, разпространяват, внасят и изнасят и произвеждат. Парите от кокаина са огромни и те с една впечатляваща лекота влизат в легалната икономика. Много често има корумпирани политици с парите от кокаина, както и магистрати, силите на органите на реда..."
Интересна гледна точка се получава и като поглед към макроикономиката, където парите от кокаина донякъде са улеснили някои бизнесмени в битката им с финансово-икономическата криза. "Но най-вече там има такива предприемачи, които често не могат да се справят с кредитите си към банки. И тогава те приемат да стават партньори на тези, които се занимават с наркотици...Така че, без парите от кокаина, икономическата криза би имала много по-сериозни последици за тях...", обобщава проф. Никасо.
*Никола Гратери е водещ прокурор на Италия, известен с борбата си с калабрийската ндрагета - една от най-богатите и мощни мафии в света. Антонио Никасо е университетски преподавател и световноизвестен експерт по въпросите на организираната престъпност. И двамата са получавали смъртни заплахи. Гратери живее под полицейска зкарила от 1989 г. Заради сигурността си Никасо е бил принуден да напусне Италия и живее в Канада от 1990 г. Двамата са съавтори на 11 документални книги.
Още от Петък 13
100 години храм „Св. Александър Невски“ – 100 години се кланяме на фалшив светец, васал на Златната орда
Руската духовна окупация продължава, а това е гавра с паметта на Апостола и останалите български светци
Доклад-бомба: Офицери от армията и разузнаването на НАТО в колаборация с руските мрежи за хибридни операция
Руски държавни медии прокарват промосковска пропаганда чрез сенчести културни и политически организации
Представянето на един антибългарски пасквил в Босилеград - сръбски буламач, нито се яде, нито се пие...
Да теглиш гранична бразда посред селото, да разделиш семейства, братя и сестри, роднини и съседи и после да твърдиш, че те принадлежат на различни етноси, е истинско престъпление