24 Ноември, 2024

По социалистически съсипват факултета, произвеждащ компютърни специалисти в Техническия

По социалистически съсипват факултета, произвеждащ компютърни специалисти в Техническия

Мая Георгиева

Гневни студенти готвят протести и живи вериги, за да защитят най-рейтинговия факултет в България – „Компютърни системи и управление“ към Техническия университет в София. Най-старото учебно заведение в страната, което подготвя на световно ниво компютърни специалисти, се оказва, че може да спре да произвежда най-търсените от бизнеса кадри, твърдят пред Faktor.bg. възмутени студенти и преподаватели. Причините са хронични – липса на всякакви реформи в управлението на Техническия университет, действащи все още остатъци на комунистически методи и норми на работа, липса на законодателна воля за повече автономност на факултетите в страната.

Според статистика на МОН, систематизирана на база на обективни коефиценти и критерии, които са публикувана на сайта им - факултет „Компютърни системи и управление“, е с най-висок рейтинг в страната. Реално 9-10 кандидат-студенти се борят за едно учебно място. За тази година във факултета се обучават 1280 студенти, като 255 са чуждестранни, които си плащат образованието. Парадоксът обаче е, че преподавателите в тази област са напълно недостатъчни – едва 40. Тоест на един обучаващ се падат по близо 40 студенти. Нормалното съотношение за страната е 1 към 15, а в развитите държави сатистиките сочат, че на 4 студенти се пада 1 преподавател.

В същото време бизнесът у нас алармира непрекъснато, че имат 10 000 свободни места за компютърни специалисти, а през следващите 10 години ще са необходими още 30 хиляди. За да се случи това, дори и при сегашните критични параметри на учебния процес, броят на преподавателите трябва да се увеличи три пъти, за да скочи с толкова и броят на студентите във факултета. Според законодателните разпоредби няма проблем това да се случи, защото за приоритетни специалности няма ограничения колко студенти да приемат на година. Проблем обаче остават преподавателите и качеството на подготовката им. Те са недостатъчни, защото няма финансови средства. Реално над държавната субсидия - за издръжката на университета и факултета - Постановление №328 от ноември миналата година предвижда допълнителни средства за професионално направление. Държавата реално отпуска допълнително по 1000 лв. на всеки студент, които трябва да отидат целево за оборудване и кадри. Те обаче реално не стигат до факултет „Компютърни системи и управление“. Средствата постъпват в общия бюджет на Техническия университет, а Академичният съвет в типичен тоталитарен стил ги преразпределя по социалистически, за да запълни всички дупки и капризи на други факултети и приятелски лобита.

Пред Faktor.bg проф. Огнян Нанков, декан на компютърния факултет, потвърди, че имат тежки проблеми с финансирането на факултета, създаване на кадри, а това на практика създава реална опасност обучението на студенти да бъде блокирано. Професорът е категоричен, че не иска да раздухва скандала, но няма да се откаже от справедливата битка.

Само от допълнителното финансиране в този елитен факултет трябва да влизат годишно над един милион лева. Реално обаче за миналата година са им отпуснати около 50%, а за тази година ще им открадант директно 85% от средствата. Така реално Академичният съвет в Техническия университет обезсилва правителствени решения, позовавайки се на автономността на ВУЗ-те, твърдят преподаватели. Практически Академичният съвет погазва и Решение на МС от декември миналата година, което категорично приема специална Концепция за насърчаване обучението на софтуерни специалисти. Правителствените решения обаче остават само добри пожелания, защото неофициално Техническият университет е в мълчалив фалит. Причината е липса на ясни реформи във висшето образование, както и добър мениджмънт на университета. Заради лични и приятелски интереси се крепят с години неатрактивни специалности, за които няма наплив на студенти, а желаещите се записват в тях и с тройка от приемния изпит. Раздутата от времето на соца администрация продължава да е господстваща и определяща, а не интересите на обществото и студентите.

Така в Техническия университет в София се получават куриозни факти. Най-рейтинговият факултет, който произвежда най-търсените специалисти в България – „Компютърни системи и управление“, с 1282 студенти има годишна издръжка за работна заплата 1 425 331 лв., с каквато разполагат и факултети с наполовина по-малко студенти. Подобна е несправедливостта и в заплащането на преподавателите. Във факултета, подготвящ компютърни специалисти, средното възнаграждение на преподавател от колектива за обучението на един студент е 20,62 лв. Реално той е най-ниското за цялото учебно заведение. За сметка на това пък Машинно-техническия факултет, който подготвя почти три пъти по-малко студенти заплащането на преподавателя достига 58 лв. При този рязък дисбаланс съвсем нормално е кадрите да напускат факултета, а текучеството да е голямо. Преподавател с научна титла и висока квалификация от този факултет, в частния бранш може да получава пет пъти по-високо възнаграждение. Същият проблем стои и за младите кадри – няма как да си „отгледат“ преподаватели, защото млад асистент - а обикновено това са много добри завършващи студенти- ще получава 500-600 лв. възнаграждение на месец. В частния сектор стартовата им заплата тръгва от 2 500 лв. Неефективна се е оказала и схемата да се наемат като хоноровани преподаватели - експерти от бизнеса. Така компютърните специалисти, които през последните години се оказват най-конвертируемият и търсен по света роден продукт, може да бъде съсипан заради чиновнически игри и безкритичен поглед на образователното министерство.

Проблемът с Техническия университет съвсем не е изолиран случай. Подобна е ситуацията в цялото висше образование. Изходът от тази абсурдна ситуация е факултетите, създаващи приоритетните за държавата специалности, към които младите хора имат интерес да станат второстепенни разпоредители с отпусканите от бюджета средства. Така парите, вместо да се преразпределят по социалистически от синодалните старци в академичните съвети на ВУЗ-те, ще стигат директно до тях.

Сподели:

100 години храм „Св. Александър Невски“ – 100 години се кланяме на фалшив светец, васал на Златната орда

Руската духовна окупация продължава, а това е гавра с паметта на Апостола и останалите български светци

Доклад-бомба: Офицери от армията и разузнаването на НАТО в колаборация с руските мрежи за хибридни операция

Руски държавни медии прокарват промосковска пропаганда чрез сенчести културни и политически организации

Представянето на един антибългарски пасквил в Босилеград - сръбски буламач, нито се яде, нито се пие...

Да теглиш гранична бразда посред селото, да разделиш семейства, братя и сестри, роднини и съседи и после да твърдиш, че те принадлежат на различни етноси, е истинско престъпление