Щ. Трьондле, М. Илчева Дойче веле*
Капачи, предградие на Палермо - оттук минава магистралата, която води към летището. На 23 май 1992 година именно по тази магистрала пътува Джовани Фалконе. Заедно с него в бронирания автомобил са съпругата му и трима телохранители. В 17:57 отеква мощен взрив. Бомбата е заложена в един от водосточните канали под магистралата. Фалконе, съпругата му и тримата телохранители умират на място.
Как мафията успява да удари с такава прецизност - и то при положение, че плановете за пътуванията и маршрутите на Фалконе са били строго секретни? Все пак той е бил най-прочутият ловец на престъпници от подземния свят, негова заслуга е осъждането на стотици мафиоти.
Стига вече, писна ни!
"Мафията е имала помощници", казва кметът на Палермо Леолука Орландо. И допълва: "Щом се е решила да посегне на живота на съдия от ранга на Фалконе, мафията явно е разчитала на подкрепата на хора в държавния апарат. Мафията е срещу държавата, но в същото време тя е вътре в нея. Тя е срещу банките, но работи с тях. Срещу църквата е, но е същевременно и вътре в нея. Срещу обществото е, но е вкоренена в него. Но след като мафията уби и съдия Паоло Борселино, в Италия нещо се промени - обществото се събуди."
Двата атентата от 1992 година - срещу съдиите Джовани Фалконе и Паоло Борселино - извадиха Италия от блатото на безразличието: Коза Ностра се превърна в национален проблем. "Тези атентати накара хората да кажат: стига вече, писна ни! И под натиска на огорчените и разгневени италианци държавата в крайна сметка трябваше да реагира адекватно", разказва Мария Фалконе, сестра на прочутия ловец на мафиоти.
Държавата отговаря на удара с удар: в Сицилия биват изпратени 12 000 войници в подкрепа на полицията - и то за период от 6 години. Това е най-мащабната италианска операция от Втората световна война насам. Година след атентатите е заловен и техният организатор - Тото Рина, влиятелен мафиотски бос от Корлеоне, известен с прозвището "Чудовището". Рина е осъден на доживотен затвор. И други водещи фигури от подземния свят влизат зад решетките. А в Италия настъпва осезаема промяна - в училищата започват да се провеждат специализирани разяснителни часове, младежите научават какво означава да работиш за мафията, много търговци изведнъж отказват да плащат рекет, а група студенти основават движението Addiopizzo (в превод "Сбогом, рекет").
Къде ли щяхме да сме днес?
Да, Палермо се промени след атентатите от 1992-ра. Но мафията все още съществува. "Мафията, която извършваше убийства и атентати, се преобрази в мафия, облечена в костюм и вратовръзка, която се подвизава в необятните ширини на финансовия свят. Да се бориш срещу мафията е днес много по-безопасно, но затова пък много по-трудно", казва кметът на Палермо Леолука Орландо.
За Мария Фалконе борбата срещу мафията се е превърнала в основна цел на живота й. Сестрата на покойния съдия е основала специална фондация и организира разяснителни семинари в цялата страна. Често се пита как би изглеждала Италия днес, ако брат й все още беше жив и продължаваше да се бори срещу подземния свят.
"Ако държавата и обществото бяха застанали тогава зад него, вместо да го заливат с упреци, съмнения и завист, къде ли щяхме да сме днес? Може би Коза Ностра щеше наистина да е победена", казва Мария Фалконе.
* Материалът е публикуван през 2012 година, но поради знаковата дата и личността на Джовани Фалконе го публикуваме отново.
Още от Петък 13
100 години храм „Св. Александър Невски“ – 100 години се кланяме на фалшив светец, васал на Златната орда
Руската духовна окупация продължава, а това е гавра с паметта на Апостола и останалите български светци
Доклад-бомба: Офицери от армията и разузнаването на НАТО в колаборация с руските мрежи за хибридни операция
Руски държавни медии прокарват промосковска пропаганда чрез сенчести културни и политически организации
Представянето на един антибългарски пасквил в Босилеград - сръбски буламач, нито се яде, нито се пие...
Да теглиш гранична бразда посред селото, да разделиш семейства, братя и сестри, роднини и съседи и после да твърдиш, че те принадлежат на различни етноси, е истинско престъпление