"Нашият бюджет е рекорден всяка следваща година. Ръстът на икономиката го позволява. Над 40 млрд е общата консолидирана рамка. Трета поредна година имаме излишък, в края на лятото беше над 2 млрд. Почти 10 милиарда е общият ръст на разходите за две години. Аз определям бюджета като по-щедър от обикновено, затова и синдикатите са по-тихи." Така коментира по БНР Петър Ганев от Института за пазарна икономика коментира одобрения от кабинета Бюджет 2019, който влиза за обсъждане в парламента.
"Интересно е, че за 2020-2021-а година предвиденият ръст на разходите е само милиард - два, докато сега растат с 4-5 милиарда на година. Това е добре за публичния сектор, но е за сметка на нещо и това е влошаване на бюджетното салдо", отбеляза експертът. Спорът тази година отново е за максималния осигурителен доход.
Относно вероятността първоначалният вариант да се промени Ганев коментира, че обикновено промени се правят, когато влезе в парламента. Много често в разходната част група депутати успява да завиши определено перо. Твърде възможно е да има промяна в плановете за увеличаването на максималния осигурителен праг, добави той.
Ганев коментира и замразяването на парите за майчинство и аргумента, че това се прави, за да се връщат по-бързо жените на работа.
"В бюджета има структурни теми, по които отдавна има консенсус - че трябва да се реформират силовите ведомства, че има твърде много бенефицианти на т.н. детски, че хората, които получават обезщетения за безработица, трябва да са били осигурявани за по-дълъг период и т.н. Обичайна практика е, когато се правят тежки реформи, да замразяваш съответното перо и относителният му дял да става по-малък. Дебатът за майчинството е тежък, но е факт че у нас то е от най-дългите, дори на фона на социална Европа".
Ганев допълни, че в добри години за икономиката би било логично да се направи нещо, за да стане по-леко за данъкоплатците.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг