"Не е спряло покачването на цените. Енергийните суровини играят огромна роля. Едва ли ще видим пречупване на тази тенденция в близките месец-два. Лятото не се очертава твърдо пречупване и забавяне на инфлацията. Инфлационната спирала е въпрос, който стои пред цяла Европа. По-скоро ние не трябва да наливаме масло в огъня", коментира старши икономистът в Института за пазарна икономика Петър Ганев пред БНР.
Икономистът посочи, че голяма част от мерките не влияят на конкретни цени, а са компенсиращи доходите на населението.
"Мерките няма как автоматично да ударят спирачка на инфлацията", посочи Ганев.
Има достатъчно време за приемане на актуализацията на бюджета, смята той.
"Като срокове и като обща рамка би трябвало да няма проблем. Това, което е по-интересно е, дали в парламента всеки няма да започне за предлага нови неща, които отиват отвъд пакета. Всеки депутат, всяка парламентарна група може да започне да предлага нови неща, опозицията може да предлага нови неща."
Влязохме в етап, в който едва ли не говорим за промени в бюджета на всеки три месеца заради някои от мерките, но този къс хоризонт не е много полезен за икономиката, отбеляза икономистът.
"Не може постоянно да сме в период на спешност, на среднощни коалиционните съвети, от които всички очакват бомбастични решения. Успокоението трябва да настъпи в бюджетната политика."
Трябва да имаме по-голяма финансова сигурност, а не на всеки три месеца да се променят правилата, допълни Ганев.
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни