23 Февруари, 2026

Петър Славов: С промените в Закона за движение по пътищата полицаят ще се превърне и в съдия

Петър Славов: С промените в Закона за движение по пътищата полицаят ще се превърне и в съдия

Петър Славов

При нарушение на пътя полицаите ще могат директно да издават фишове с глоби и наказания. Например, още при извършено от водач нарушение, може да му бъде отнета книжката. Това предвиждат промени в ЗДвП, които предлага Министерския съвет. Самите нарушения, за които се отнема шофьорската книжка, също се разширяват. 
Това ще се случва, например, когато водачът: 

1. Управлява моторно превозно средство,на което табелите с регистрационния номер не са поставени на определените за това места;

2. Е поставил или използва устройство за подаване на светлинен или звуков сигнал, предвиден за автомобил със специален режим на движение, без да има това право;

3. Откаже да предаде документите си на органите за контрол или по какъвто и да е начин осуети извършването на проверка от органите за контрол;

4. Откаже да изпълни нареждане на органите за контрол и регулиране на движението;

5. Наруши задълженията си като участник в пътнотранспортно произшествие;

6. При пътнотранспортно произшествие, в което няма участие, откаже необходимото съдействие с моторното превозно средство. 

По този начин, според правителството, ще се реши и проблемът с огромния процент невръчени санкции. Не на това мнение обаче са част от юристите. Според експерти от КПКОНПИ рискът е полицаите на пътя да получат прекалено голяма власт.

Адвокат Петър Славов смята, че с новите промени полицаят ще се превърне и в съдия. По думите му ще се натоварят допълнително съдилищата, защото вече няма да може да се обжалва пред началника на съответния пътен полицай. 

„Процедурата по връчване не е необходимо да се обвързва с фишовете. Плащането на глобата минава през вашето съгласие, че сте виновен - това противоречи на НПК, където е казано, че не може на базата на самопризнания, да бъдете признат за виновен", уточни юристьт пред БТВ. 

Богдан Милчев от Института за пътна безопасност обясни, че промените са в правилната посока, тъй като административната тежест и за граждани, и за пътните полицаи е тежка. Според него е важно да бъдат прецизирани глобите и да няма вариант от/до и полицаят да решава каква да е глобата. 

По думите му така полицаят не се превръща в„палач", защото фишът може да бъде обжалван. Милчев отбеляза, че сега се разширява обхватът на глобите. „Пътните полицаи, колкото и да искаме да ги оспорваме, си вършат съвестно работата. Не трябва презумпцията да бъде в това, че полицаят ще бъде палач", обясни той. 
Милчев подчерта, че началниците на „Пътна полиция" не са срещали нарушители, а в някои случаи пътните полицаи са по-грамотни от техните висшестоящи. 

Сподели:

Коментари (0)

Слави Трифонов: Вътрешният министър привикал ли е работещите по случая „Петрохан“ в ресторант „Ниагара“?

Слави Трифонов: Вътрешният министър привикал ли е работещите по случая „Петрохан“ в ресторант „Ниагара“?

"Упражнявал ли е натиск министърът на вътрешните работи Емил Дечев над полицаите да замитат следите на ППДБ - ако информацията се окаже вярна, всъщност това е престъпление"

Изтича срокът, даден от ЦИК на Стоил Цицелков да се оттегли от Обществения съвет

Изтича срокът, даден от ЦИК на Стоил Цицелков да се оттегли от Обществения съвет

Ако не се оттегли доброволно от институцията, ще бъде обсъдена процедура по принудителното му отстраняване

Тренд: Радев води с 32.7%. ГЕРБ получава 20.4%, ПП-ДБ и ДПС-НН спорят за третото място

Тренд: Радев води с 32.7%. ГЕРБ получава 20.4%, ПП-ДБ и ДПС-НН спорят за третото място

Близо до бариерата остава БСП с 3,8%, както и МЕЧ с 3,6%