19 Февруари, 2026

Премиерът отива в САЩ на 9-и май, ще обсъжда въпросите за енергийната и икономическата сигурност

Премиерът отива в САЩ на 9-и май, ще обсъжда въпросите за енергийната и икономическата сигурност

Кирил Петков, снимка: БГНЕС

Министър-председателят Кирил Петков ще бъде на работно посещение в Съединените американски щати. На 9 и 10 май премиерът Петков ще е във Вашингтон, където по покана на председателя на Мюнхенската конференция по сигурността Кристоф Хойсген ще участва в Лидерска среща на най-високо ниво. Срещата е ключова инициатива на Конференцията, утвърдена като един от най-значимите международни форуми по въпросите на външната политика и сигурността. Посещението е и част от плана на правителството за координирано решаване на проблемите с газа и инфлацията чрез по-тясно взаимодействие с международните ни партньори.

В рамките на визитата си във Вашингтон министър-председателят Кирил Петков също ще проведе разговори с високопоставени представители на правителството на САЩ и с президента на Световната банка Дейвид Малпас, за да утвърди тясното партньорство на България със САЩ и международната общност. Във фокуса на разговорите ще бъдат мерките за енергийна независимост и сигурност на България след едностранното прекратяване на доставките на газ от „Газпром“. Премиерът Петков ще постави въпроси от дневния ред на България в контекста на руската агресия в Украйна, вкл. запазване и утвърждаване на българския суверенитет в енергетиката, отбраната и инвестициите.

Министър-председателят ще бъде придружаван от министъра на енергетиката Александър Николов, министъра на отбраната Драгомир Заков, както и от заместник-министъра на външните работи Велислава Петрова.
Сподели:

Коментари (0)

Новият правосъден министър: Ще надграждам полезното, нищо не започва и не завършва с нас

Новият правосъден министър: Ще надграждам полезното, нищо не започва и не завършва с нас

"От все сърце ви уверявам, че можете да разчитате на нашата подкрепа в Народното събрание за важните и необходими реформи, които предстоят“, заяви министърът в оставка Георги Георгиев

ЕК: България е на 2-ро място в ЕС по загинали от автомобилни катастрофи за 2024 г.

ЕК: България е на 2-ро място в ЕС по загинали от автомобилни катастрофи за 2024 г.

През 2024 година у нас са регистрирани 74 смъртни случая на 1 милион души, изпреварва ни единствено Румъния със 78 жертви на милион жители

Надежда Нейнски очерта приоритетите си като външен министър на страната

Надежда Нейнски очерта приоритетите си като външен министър на страната

Демократизацията на Западни Балкани трябва да продължи, България трябва да отстоява позицията на подкрепа за Украйна