Първа инвестиционна банка (ПИБ) обяви днес, че смята да емитира до 25 млн. нови акции в опит да попълни капиталовия недостиг, установен при стрес тестовете на Европейската централна банка. Това към момента се очертава единствената пречка пред влизането на България в механизма ЕРМ 2, известен като чакалня за еврозоната, съобщава. ЕЦБ установи миналото лято недостиг от 263 млн. евро, а наскоро финансовият министър Владислав Горанов обяви, че планът по увеличението на капитала е изпълнен 70%.
В съобщение на сайта на банката се посочва, че всяка от новите акции ще бъде с номинална стойност 1 лев и емисионна стойност 8 лева. "Новата емисия акции ще позволи на Първа инвестиционна банка да привлече свеж финансов ресурс и същевременно капитал от най-високо качество до 200 млн. лв. Банката възнамерява да използва увеличението на капитала, за да осигури изпълнението на стратегията си за разширяване на пазарното присъствие в банкирането на дребно и кредитирането на малки и средни предприятия", се посочва в съобщението.
"Капитал" пише, че цената от 8 лева видимо няма връзка с пазарната оценка на ПИБ, като от банката я обосновават с балансовата стойност на акция, други сделки по банкови придобивания в последните години, пазарната й позиция, иновативния й профил, елиминирането на рисковите фактори при нея и... "отличното състояние на българската банкова система като цяло и положителната перспектива от предстоящото членство в ERM II". Цената на акциите на банката при затварянето на борсата в сряда вечерта беше 2.16 лв., а в средата на март бе паднала и до 1.50 лв.
През декември банката обяви увеличение на капитала, като тогава индикативната цена за акция бе 5 лв. при 3 лв. борсова, припомня изданието. Проспектът за това увеличение обаче не бе одобрен от Комисията за финансов надзор. При тези нива пазарната капитализация на цялата банка е по-ниска от търсените 200 млн. лв., което прави намирането на инвеститори граничещо с невъзможното, пише "Капитал".
Всичко, което трябва да знаете за:
Новини без коронавирус (384)
Допълва, че тъй като банката е публично дружество, няма как бързо да се изминат процедурите по набиране на капитал, а от уточненията, получени от БНБ за влизането на България в чакалнята, се очаква ЕЦБ да вземе решение в следващите три месеца.
Наскоро премиерът Бойко Борисов обяви неизпълнението на собственото му очакване влизането в чакалнята да е в рамките на април в негативните реакции от страна на опозицията, но обяви, че се подновяват усилията на България за присъединяването й.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг